GPU Intel Xe DG1 przetestowane - nawet 40% wydajniejsze od AMD Vega w 7nm

GPU Intel Xe DG1 przetestowane - nawet 40% wydajniejsze od AMD Vega w 7nm

GPU Xe DG1, czyli debiutancki układ graficzny Intela, pojawił się w kilku benchmarkach, gdzie pokazał swój potencjał choćby w teście graficznym 3DMark, gdzie z łatwością pokonał nowe 7 nm GPU Vega, które wykorzystywane jest przez AMD w APU z serii Ryzen 4000. Pojawienie się pierwszych testów Intel DG1 trudno uznać za coś niespodziewanego, ponieważ producent zapowiedział już w ubiegłym miesiącu, że rozpoczął rozsyłanie sampli twórcom oprogramowania na całym świecie, by mogli optymalizować swój software pod kątem architektury Xe. Wspominanie benchmarki obejmują zarówno platformę Tiger Lake (zintegrowane GPU), jak i platformę Coffee Lake z samodzielnym GPU. To właśnie układy Tiger Lake jako pierwsze przedstawią światu Xe, ale odkryte wpisy w bazach danych na platformie Coffee Lake mogą przedstawiać pierwsze testy samodzielnego GPU DG1, bazującego na SDV (Software Development Vehicle), czyli modelu, który trafił do deweloperów.  

GPU Xe DG1, czyli debiutancki układ graficzny Intela, pojawił się w kilku benchmarkach, gdzie pokazał swój potencjał choćby w teście graficznym 3DMark.

Intel prezentuje prototyp swojej karty graficznej DG1 (Xe)

I tak, Intel DG1 przetestowane zostało w benchmarku Geekbench 5 OpenCL, skąd dowiadujemy się, że wariant iGPU w Tiger Lake-U wyposażony jest w 96 jednostek wykonawczych (EU), a częstotliwość taktowania wynosi 1,5 GHz. Uzyskany wynik OpenCL to 12444 punkty. Warto dodać, że samo CPU Tiger Lake-U posiada 4 rdzenie i 8 wątków o taktowaniu bazowym 2,3 GHz. Co ciekawe, zdaje się, że w tym konkretnym przypadku, procesor nie korzysta ze zintegrowanego GPU Xe (Gen 12), ale z dedykowanej karty graficznej Xe DG1. W przypadku platform z CPU Core i5-9600K i Core i9-9900K uzyskano podobne wyniki, czyli odpowiednio 11990 punktów oraz 12053 punkty. W obu przypadkach odnotowano 96 jednostek EU, ale nieco odmienną prędkość, odpowiednio 1,00 GHz oraz 1,05 GHz. Bardziej zaskakujące wyniki dostarcza 3DMark, gdzie porównać możemy dedykowaną kartę graficzną DG1, zintegrowany wariant na procesorze Tiger Lake-U, a także APU Ryzen 4000 (Renoir) od AMD. Ogólnie wynik graficzny samodzielnej karty DG1 był najlepszy, aczkolwiek Ryzen 7 4800U był bardzo blisko. Z kolei Tiger Lake-U's uzyskał o ok. 18% gorszy rezultat od konkurenta Czerwonych.

Zarówno samodzielne, jak i zintegrowane GPU Xe, oferowało 96 jednostek EU, ale desktopowy układ pochwalić mógł się możliwością utrzymywania wyższych prędkości względem iGPU. Trzeba jednak pamiętać, że grafiki te opracowywane są przez inne zespoły i mogą być na innym etapie optymalizacji. Co ciekawe jednak, w trzech na cztery testach graficznych DG1 uzyskało wyraźnie lepszy wynik (nawet do 40%) od Ryzen 7 4800U. Przypominamy, że APU to wyposażone jest w 7 nm GPU Vega z 512 procesorami strumieniowymi, upakowanymi w 8 CU, które mają być nawet o 59% szybsze niż w przypadku 14 nm architekturze Vega. Nowa Vega wygrała w teście koncentrującym się na wolumetrycznej iluminacji i cieniowaniu. Warto wspomnieć o jeszcze jednym teście3DMark TimeSpy, gdzie samodzielna karta DG1 porównywana jest z iGPU na Tiger Lake-U i ta pierwsza jest o 9% wydajniejsza, choć nie zdradzono tu prędkości taktowania układów graficznych. Ponadto w kodzie sterowników GPU Intela odnaleziono odniesienia do technologii ray tracingu, co sugeruje wsparcie dla sprzętowo akcelerowanego śledzenia promieni w GPU Niebieskich.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: GPU Intel Xe DG1 przetestowane - nawet 40% wydajniejsze od AMD Vega w 7nm

 0