GPU Navi 31 odnalezione w kodzie macOS Big Sur

GPU Navi 31 odnalezione w kodzie macOS Big Sur

Udostępniona beta systemu operacyjnego macOS Big Sur zawiera w swoim kodzie wzmianki na temat wielu GPU AMD, które nie ujrzały jeszcze światła dziennego. Mówimy tu o bardzo wiarygodnym źródle przecieku, a trzeba pamiętać, że jest to sterownik Czerwonych, a nie Apple, więc nie wszystkie z tych grafik wykorzystywane będą w produktach giganta z Cupertino. Co najciekawsze, znaleźć można tu informację na temat GPU Navi 31, czyli prawdopodobnie trzeciej generacji Navi, która bazować będzie na architekturze RDNA3. Warto przypomnieć, że wciąż czekamy na premierę układów Navi 2X, które oparte będą o technologię RDNA2, która napędzać ma nie tylko tegoroczne karty graficzne firmy, ale i GPU w next-genowych konsolach. Informacja na temat Navi 31 jest zaś dobrym zwiastunem na przyszłość, ponieważ sugeruje, że AMD zamierza regularnie wypuszczać kolejne generacje swoich grafik.

W kodzie nowego OS Apple znaleźć można informacje na temat GPU Navi 31, czyli prawdopodobnie trzeciej generacji Navi, która bazować będzie na architekturze RDNA3.

W międzyczasie dowiedzieliśmy się także, że AMD szykuje trzy różne GPU w ramach architektury RDNA 2, mianowicie Navi 21, Navi 22 i Navi 23. Nazwy te pojawiały się w kilku przeciekach, ale szczegóły tych układów graficznych pozostają tajemnicą. Spodziewać można się jednak, że Navi 21 będzie flagowym GPU, określanym jak Big Navi, który napędzać będzie najmocniejsze Radeony z serii RX 6000, Navi 22 napędzać będzie modele ze średniej półki, a Navi 23 budżetowe produkty. Jak podaje Rogame, który odnalazł wzmianki o nowych układach Navi w kodzie systemu Apple, sterownik macOS Big Sur odnosi się aż do sześciu urządzeń Apple opartych o GPU Navi 22. Wcześniej odnalazł on zaś cztery ekskluzywne dla giganta z Cupertino urządzenia z Navi 21 na pokładzie. Spodziewać można się, że mowa jest tu grafikach zarówno dla MacBooków, jak i komputerów iMac i Mac Pro. Warto przypomnieć, że AMD regularnie dostarcza GPU na wyłączność dla Apple (choćby z rodziny Vega).

Pojawiają się tu nawet wzmianki na temat dwóch akceleratorów GPU przeznaczonych do centrów danych - MI100 i MI200. Będą to pierwsze urządzenia wykorzystujące nową architekturę obliczeniową Czerwonych o nazwie CDNA. Te rywalizować mają z wypuszczonymi niedawno przez NVIDIĘ GPU Ampere A100. Przecieki zaś sugerują, że MI100 może oferować podobną liczbę rdzeni co A100. Ostatnią wartą odnotowania informacją wyciągniętą z kodu Apple są nowe APU o nazwie kodowej Cezanne, które zastąpią na rynku modele Renoir (Ryzen 4000). Te umieszczono w sterowniku graficznym ze względu na obecność zintegrowanej grafiki i może to być pierwsza implementacja RDNA w formie iGPU, aczkolwiek bardziej prawdopodobne wydaje się, że ponownie otrzymamy układy graficzne Vega.      

Pokaż / Dodaj komentarze do: GPU Navi 31 odnalezione w kodzie macOS Big Sur

 0