GPU w Intel Meteor Lake będzie oferować wydajność zbliżoną do Radeona 780M

GPU w Intel Meteor Lake będzie oferować wydajność zbliżoną do Radeona 780M

Nowe procesory Intel Meteor Lake zostaną wyposażone w znacznie wydajniejsze zintegrowane układy graficzne. W wyciekających do sieci testach uzyskały one wyniki sugerujące możliwość dorównania zintegrowanym procesorom graficznym z rodziny AMD - takim jak Radeon 780M.

Procesory Intel Meteor Lake prawdopodobnie będą dostępne na rynku jeszcze przed zakończeniem bieżącego roku, ale już teraz poznajemy coraz więcej szczegółów dotyczących ich wydajności, zwłaszcza zintegrowanego układu graficznego. Jednak zanim przejdziemy do tego zagadnienia, warto wspomnieć, że według najnowszych informacji Intel zdecydował o zaniechaniu serii Core Ultra P, a jej rolę przejmie seria H. W przypadku wersji Ultra 5 i 7, procesory będą charakteryzować się TDP na poziomie 28 W, natomiast Ultra 9 będzie dysponować TDP wynoszącym 45 W. Istnieje możliwość, że taktowanie GPU będzie różnić się między procesorami o TDP 28 W i 45 W, co może wpłynąć na ich wydajność.

Pierwsze testy nadchodzącego zintegrowanego układu graficznego Intel Meteor Lake „Arc” wykazują wydajność porównywalną z Radeonem 780M.

GPU w tych procesorach ma dysponować 128 jednostkami wykonawczymi (EU), co przekłada się na 1024 jednostki obliczeniowe (ALU) – to całkiem solidna liczba jak na zintegrowaną kartę graficzną. Maksymalna częstotliwość taktowania powinna wynosić 2250 MHz. Zgodnie z testem Geekbench 5.5.1, karta graficzna w procesorze Intel Core Ultra 7 155H osiągnęła wynik OpenCL Score na poziomie 27 249 punktów. Oznacza to, że jest to wynik zbliżony do osiągnięcia zintegrowanego Radeona 780M w procesorze Ryzen 7 7840U, działającego przy 30W TDP, który uzyskał 28 tys. punktów – różnica wynosi jedynie 3%.

Dla szerszego kontekstu, desktopowy GeForce RTX 1060 ma 29,9 tys. punktów, co daje 10% więcej wydajności. Z kolei zintegrowany Radeon 780M w procesorze z 54W TDP (Ryzen 9 7940HS) osiąga 36,8 tys. punktów, co oznacza znaczny wzrost wydajności o 35%. Warto jednak zauważyć, że wiąże się to również z większym zużyciem energii. Ciekawie będzie obserwować, jak Core Ultra 9 z 45 W TDP wypadnie pod tym względem.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: GPU w Intel Meteor Lake będzie oferować wydajność zbliżoną do Radeona 780M

 0