GPU widmo od AMD. Nagi Navi 32 pozuje do zdjęć

GPU widmo od AMD. Nagi Navi 32 pozuje do zdjęć

W ostatnich miesiącach mieliśmy przyjemność sprawdzić, jak radzą sobie najnowszej generacji karty graficzne AMD Radeon z rdzeniami Navi 3x, które powędrowało do Radeona RX 7900 XT, 7900 XTX i do pachnącego jeszcze świeżością Radeona RX 7600. Co jednak z półką średnią?

Okazuje się, że GPU Navi 32 istnieje, ale AMD nie kwapi się do wprowadzenia na rynek bazujących na tym rdzeniu kart graficznych, a przynajmniej nie na tę chwilę. Oczywiście powód takiej, a nie innej decyzji jest nieznany i można jedynie spekulować, dlaczego czerwoni pozwolili NVIDII wprowadzić najpierw swojego średniaka, jakim jest niedawno wydany GeForce RTX 4060 Ti. Powodów może być całe mnóstwo, ale zakładamy, że mogą to być problemy ze stabilnością i chęć dalszej optymalizacji oraz niewielkie nakłady tego kawałka krzemu.

 

Navi 32 pokazany w 1:31

AMD Navi 32. Rdzeń do Radeona 7000

GPU znalazł się w wywiadzie Forbes'a z CEO AMD, czyli Lisą Su, a pierwszego odkrycia dokonał użytkownik Twittera Hoang Anh Phu. Według przecieków, Navi 32 posiada 60 jednostek CU, w którym upakowano 3840 SU, a do komunikacji z rdzeniem GDC, pamięć VRAM ma wykorzystywać 256-bitową magistralę. Na papierze prezentuje się to zatem bardzo dobrze, znacznie lepiej od wydanego niedawno RTX-a 4060 Ti, ale na oficjalne wyniki potencjalnej wydajności i specyfikację przyjdzie nam jeszcze poczekać. Nie wiemy ile, ale skoro rdzeń został już pokazany, premiera zapewne wcześniej niż się spodziewamy.

AMD ma szansę zdominować średnią półkę wydajnościową. Jeśli się okaże, że nowy Radeon RX 7700XT (lub jakkolwiek zostanie on nazwany) zdecydowanie lepiej radzi sobie w wyższej rozdzielczości niż Full HD od RTX-a 4060 Ti i zostanie połączony z 16 GB pamięci VRAM (256-bitowa szyna oznacza 2/4/8/16/32/x GB) oraz atrakcyjnie wyceniony tak, by bezpośrednio konkurować z RTX-em 4060 Ti 8 GB, będziemy świadkami przełomu w tym jakże "suchym" okresie. Miejmy nadzieje, że tym razem AMD nie przesadzi i dostarczy graczom kartę, na którą długo czekali.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: GPU widmo od AMD. Nagi Navi 32 pozuje do zdjęć

 0