Gra o Tron najczęściej wykorzystywana przez hakerów do zarażania malware

Gra o Tron najczęściej wykorzystywana przez hakerów do zarażania malware

Piractwo to jedna z największych plag internetu i choć twórcy starają się jak mogą, by nakłonić użytkowników do sięgania po legalne źródła, to wizja bezpłatnej alternatywy wydaje się być dla wielu osób zbyt kusząca. Okazuje się jednak, że w przypadku popularnego serialu Gra o tron pobranie nielegalnej wersji ma niestety przykre konsekwencje, których można było uniknąć, oglądając serial legalnie. W tym wypadku kara nie została jednak wymierzona przez producentów, szukających zadośćuczynienia, a nieroztropni użytkownicy sami przysporzyli sobie problemów, pobierając pliki zakażone złośliwym oprogramowaniem. Z raportu firmy Kaspersky, zajmującej się m.in. bezpieczeństwem w sieci, wynika bowiem, że Gra o tron odpowiedzialna była za największą ilość pirackich treści skażonych malware w 2018 i aż 17% nielegalnych zainfekowanych pobrań popularnych seriali (Kaspersky sprawdziło 31 seriali, bazując na rankigach MDB, Rotten Tomatoes, TorrentFreak, etc.) związana była z tą produkcją HBO. I to pomimo faktu, że nie doczekała się ona w zeszłym roku nowych epizodów. 

Ofiarą hakerów, którzy postanowili do swych celów wykorzystać flagowy serial HBO, padło ok. 21 tysięcy użytkowników nielegalnie pobierających z sieci odcinki Gry o Tron.

Tym samym ofiarą hakerów, którzy postanowili do swych celów wykorzystać flagowy serial HBO, padło ok. 21 tysięcy użytkowników. Oczywiście jest to po części zasługa ogromnej popularności serialu, który praktycznie co roku okupuje czołowe miejsca na liście najbardziej piraconych produkcji. W związku z bardzo szerokim zasięgiem Gry o tron, dystrybucja złośliwego oprogramowania jest w tym wypadku bardzo prosta i hakerzy korzystają z tego, że duża część fanów serialu nie chce lub nie może zapłacić, by go obejrzeć i będzie szukać darmowej alternatywy. W tak dużej grupie osób nietrudno znaleźć mniej obeznanych w technologii, którzy jednak radzą sobie z pobieraniem nielegalnie dystrybuowanych treści. Wiele z tych osób nie przestrzega po prostu zasad zdrowego rozsądku i korzysta z ryzykownych źródeł, a nie jest też w stanie rozpoznać podejrzanych plików (choć gdy chodzi o Grę o tron, podstawowe zasady bezpieczeństwa zapewne idą na drugi plan).

Według firmy Kaspersky, pobieranie tego serialu z pirackich źródeł jest jak poruszanie się po polu minowym i podmiot zajmujący się bezpieczeństwem zidentyfikował 33 różne groźne programy, które umieszczone były w zainfekowanych plikach. Przy okazji warto wspomnieć, że premiera 8. sezonu serialu Gra o Tron odbędzie się w Polsce już 15 kwietnia. Ten tradycyjnie można będzie obejrzeć w HBO, choć dla fanów przygotowano nie lada gratkę i sieć kin Helios w dniu premiery 8. sezonu organizuje seanse, na których będziemy mogli zobaczyć ostatni odcinek 7. sezonu i pierwszy nowego. Opublikowano też nowy zwiastun zapowiadający finałowy sezon serialu - ten możecie obejrzeć powyżej.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Gra o Tron najczęściej wykorzystywana przez hakerów do zarażania malware

 0