Gracze coraz częściej zgłaszają problemy z fabrycznie podkręconymi kartami GeForce RTX 3080

Gracze coraz częściej zgłaszają problemy z fabrycznie podkręconymi kartami GeForce RTX 3080

W sieci zaczyna pojawiać się coraz więcej niepokojących doniesień o wysypywaniu się gier do pulpitu na komputerach wyposażonych w fabrycznie podkręcone karty graficzne NVIDIA GeForce RTX 3080. Problem zgłaszany jest na różnych forach i platformach społecznościowych, a nieco bliżej postanowiła przyjrzeć się mu redakcja ComputerBase, która sprawdziła, co raportują gracze. I tak, użytkownicy forum LinusTechTips żalą się na problemy z kartą ZOTAC GeForce RTX 3080 Trinity. Co więcej, właściciele MSI GeForce RTX 3080 Ventus 3X OC także odnotowują tego typu przypadłości, o czym przeczytać można choćby w wątku na Overclockers.co.uk. ComputerBase nawet na swoim forum zanotowało doniesienia opisujące tę samą sytuację.

W sieci zaczyna pojawiać się coraz więcej niepokojących doniesień o wysypywaniu się gier do pulpitu na komputerach wyposażonych w fabrycznie podkręcone karty graficzne NVIDIA GeForce RTX 3080.

 

ZOTAC sprzedał blisko 20 tys. kart RTX 3080 Trinity tylko na Amazonie. Na dostawy poczekamy

Wątki wspominają również o innych autorskich wersjach GeForce RTX 3080 od takich producentów jak EVGA i MSI (Gaming Trio), o czym przeczytać można praktycznie na wszystkich popularnych forach, w tym NVIDII, Tom’s Hardware, Tweakers czy Reddicie. Problem wszędzie praktycznie wygląda tak samo i wydaje się naprawdę dość powszechny. Występuje on w trakcie rozgrywki w konkretnych tytułach, kiedy częstotliwość Boost przekracza 2,0 GHz. Jak tylko zegary osiągną pewną wysoką wartość, gra wysypuje się do pulpitu. Jak na razie żaden z producentów, w tym i NVIDIA, nie zabrał głosu w tej sprawie, ale ComputerBase potwierdziło, że w kontakcie z kilkoma firmami. Co więcej, nie byli oni w stanie sami odtworzyć ten błąd przynajmniej z trzema autorskimi modelami jakie posiadali. 

Na chwilę obecną nie wiadomo więc co wywołuje problem. Czy jest to zasilacz, software’owy błąd czy może zbyt agresywne fabryczne podkręcenie GPU przez producentów? Dopóki nie uda się ustalić przyczyny, są to tylko spekulacje. Co jednak najgorsze, na ten moment nie ma żadnego oficjalnego rozwiązania, jakie mogliby zastosować gracze. Jeśli jednak posiadacie kartę graficzną GeForce RTX 3080 i odnotowaliście podobne zachowanie PC, najlepiej po prostu ręcznie obniżyć taktowanie GPU o 50-100 MHz. Undervolting także może okazać się skuteczny, ale wymaga zastosowania programu MSI Afterburner 4.6.3 Beta 2. Jak tylko pojawi się jakiś oficjalny komunikat w tej sprawie, na pewno Was o tym poinformujemy.     

Pokaż / Dodaj komentarze do: Gracze coraz częściej zgłaszają problemy z fabrycznie podkręconymi kartami GeForce RTX 3080

 0