Gracze League of Legends mają wyższe IQ niż osoby grające w strzelanki

Gracze League of Legends mają wyższe IQ niż osoby grające w strzelanki

Badacze z Uniwersytetu York odkryli powiązanie pomiędzy zdolnością młodych ludzi do osiągania wysokich wyników w dwóch popularnych grach oraz ilorazem inteligencji. Podczas badań okazało się, że niektóre gry z gatunku akcji/strategii mogą być sprawdzianem na inteligencję.

Badacze nie zajmowali się kwestiami, które głównie poruszane są w mediach i nie odpowiedzieli na pytanie czy gry komputerowe sprawiają, że młodzież staje się mądrzejsza czy też odwrotnie. Tutaj najzwyczajniej odkryto korelację pomiędzy "skillem" w niektórych grach online oraz inteligencją. Naukowcy skupili się na grach Multiplayer Online Battle Arena (MOBA) czyli action RTS, które przeważnie wymagają zaangażowania dwóch pięcioosobowych zespołów stojących do siebie w opozycji, podobnie jak jest w wielu sieciowych strzelankach. Te typy gier są szalenie popularne wśród milionów graczy na całym świecie. Zespół podlegający pod wydział psychologii i nauk komputerowych przeprowadził dwa badania. Pierwsze z nich dotyczyło grupy osób, które były mocno związanie z League of Legends, jedną z najpopularniejszych strategii na świecie. Badacze zaobserwowali korelację pomiędzy wynikami w grze oraz wynikami w standardowych testach na inteligencję przeprowadzanych tradycyjnymi metodami z wykorzystaniem papieru i ołówka.

Gry takie jak LOL i DOTA 2 są złożone, wprowadzają interaktywność socjalną i są wymagające umysłowo. Nasi badacze sugerują, że osiągi w tych grach mogą być miarą inteligencji - powiedział profesor Alex Wade

Drugi test analizował obszerną bazę danych, na którą złożyły się 4 gry: dwie z kategorii MOBA - LOL i DOTA 2 oraz dwie pierwszoosobowe strzelanki Destiny i Battlefield 3. To badanie pokazało, iż wyniki w grach MOBA oraz poziom IQ zachowywały się w sposób podobny do procesu dojrzewania gracza. Tego efektu nie widać w grach FPS. Badacze  uważają, że związek pomiędzy grami typu  League of Legends i Defense of the Ancients 2  a poziomem IQ jest podobny do korelacji zaobserwowanej z bardziej tradycyjnymi grami jak szachy. "W przeciwieństwie do gier FPS gdzie liczy się celność i szybkość, gry MOBA polegają bardziej na pamięci i zdolności podejmowania strategicznych decyzji na wielu płaszczyznach" - powiedział jeden z badaczy - "Całkiem możliwe, że są to powody powiązania osiągów w grze z inteligencją w grach MOBA".
Zgadzacie się z twierdzeniem, że osoby grające w takie produkcje jak LOL i DOTA 2 przewyższają umysłowo graczy Battlefield, Destiny, Rainbow Six i masy innych strzelanek?

Pokaż / Dodaj komentarze do: Gracze League of Legends mają wyższe IQ niż osoby grające w strzelanki

 0