Grecja oskarżona o inwigilacje smartfonów Predatorem. Sposób infekcji jest wyjątkowo perfidny

Grecja oskarżona o inwigilacje smartfonów Predatorem. Sposób infekcji jest wyjątkowo perfidny

Według doniesień The New York Times, menedżer ds. polityki bezpieczeństwa w Meta, która pracowała zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Grecji, złożyła pozew przeciwko greckim służbom wywiadowczym, oskarżając je o włamanie do jej telefonu komórkowego i zainstalowanie na nim oprogramowania monitorującego o nazwie Predator. Według Artemis Seaford, grecka agencja szpiegowska podsłuchiwała jej korespondencję z innymi europejskimi urzędnikami podczas pracy nad polityką bezpieczeństwa cybernetycznego w firmie Meta.

Warto jednak zaznaczyć, że użycie oprogramowania szpiegowskiego Predator jest nielegalne w Grecji, co potwierdził rzecznik rządu Giannis Oikonomou. Zaprzeczył on oskarżeniom i stwierdził, że greckie władze i służby bezpieczeństwa nigdy nie nabyły ani nie używały tego oprogramowania, a sugestie o tym są błędne. Jednocześnie jednak podkreślił, że domniemane użycie tego typu oprogramowania przez organizacje pozarządowe jest przedmiotem dochodzenia sądowego. Warto zwrócić uwagę, że Seaford nie jest jedyną osobą, która oskarża grecki rząd o stosowanie oprogramowania szpiegującego w celu inwigilowania polityków i dziennikarzy. Takie doniesienia pojawiały się już wcześniej, co może budzić niepokój i podważać zaufanie do greckich służb bezpieczeństwa.

Menedżer ds. polityki bezpieczeństwa w Meta oskarża Grecję o inwigilację nielegalnym narzędziem Predator. Urządzenie przeanalizowało Citizen Lab. Infekcja nastąpiła podczas rejestracji na szczepienie przeciw Covid-19. Kobieta znajdowała się na ujawnionej liście celów szpiegowskich.

Rzekomo premier kraju, Kyriakos Mitsotakis, jest oskarżony o organizowanie masowych podsłuchów i szpiegostwo skierowane przeciwko członkom własnego rządu, politykom opozycji i dziennikarzom. Według źródeł, grupa cyberbezpieczeństwa stwierdziła, że firma z siedzibą w Rosji sprzedawała narzędzia i exploity zero-day wspieranym przez rząd szpiegom – w tym niektórym w Grecji – którzy używali ich do wdrażania oprogramowania szpiegującego w wielu kampaniach w 2021 roku. Ponadto rzekomo wiele osób, w tym Seaford, było podsłuchiwanych przez służby rządowe za pośrednictwem oprogramowania szpiegującego zainstalowanego na ich telefonach komórkowych.  Artemis Seaford złożyła pozew w Atenach przeciwko każdemu, kto stoi za tymi działaniami, w nadziei na wymuszenie dochodzenia w sprawie użycia oprogramowania szpiegującego.

Metoda, która doprowadziła do zainfekowania telefonu Seaford jest szczególnie perfidna. Kobieta zarezerwowała wizytę na szczepienie przeciwko COVID-19 za pośrednictwem platformy szczepień greckiego rządu, otrzymując SMS-a z potwierdzeniem wizyty, a następnie kolejną wiadomość z prośbą o potwierdzenie jej wizyty przez kliknięcie linku. Okazuje się jednak, że ten ostatni link był złośliwy i po kliknięciu doprowadził do zainfekowania telefonu Seaford programem szpiegującym Predator. Zdaniem ekspertów, szczegóły dotyczące wizyty na szczepienie zawarte w zainfekowanej wiadomości tekstowej były prawidłowe, co sugeruje, że ktoś miał dostęp do autentycznych wcześniejszych potwierdzeń i odpowiednio przygotował zainfekowaną wiadomość.

Seaford pracowała w firmie Meta w latach 2020-2022 i jej nazwisko pojawiło się na ujawnionej liście celów szpiegowskich w greckich mediach informacyjnych w listopadzie zeszłego roku. Wówczas zdecydowała się na przeprowadzenie analizy swojego telefonu w Citizen Lab.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Grecja oskarżona o inwigilacje smartfonów Predatorem. Sposób infekcji jest wyjątkowo perfidny

 0