Grok AI Elona Muska promuje fałszywe wiadomości o wydarzeniach na świecie

Grok AI Elona Muska promuje fałszywe wiadomości o wydarzeniach na świecie

Grok AI (chatbot) Elona Muska promuje fałszywe wiadomości o wydarzeniach na świecie, ostatnio twierdząc, że premier Indii Narendra Modi przegrał ze swoim przeciwnikiem, mimo że wybory jeszcze się nie odbyły. Wiadomości te pojawiają się w sekcji "polecane".

"Premier Modi wyrzucony z indyjskiego rządu", brzmi nagłówek. Towarzyszący artykuł twierdzi, że "szokujący obrót wydarzeń" stanowi "znaczącą zmianę w politycznym krajobrazie Indii", wywołując szeroki wachlarz reakcji w całym kraju.Jak donosi CNN, wybory potrwają od 19 kwietnia do 1 czerwca 2024 r. i będą największymi demokratycznymi wyborami w historii z prawie miliardem osób uprawnionych do głosowania. Fałszywy raport pojawił się jako promowany artykuł informacyjny w kanale Sankranta Sanu. "To bezczelna i czysta manipulacja wyborcza" - napisał w poście. "Nie pomaga X'owi w byciu wiarygodnym alternatywnym źródłem wiadomości i informacji".

Użytkownicy X byli zaskoczeni, gdy zobaczyli, że premier Modi został „odsunięty” w wyniku „szokującego obrotu wydarzeń”. Był to jednak fałszywy nagłówek wymyślony przez chatbota, podobnie jak historia o uderzeniu Iranu na Tel Awiw.

Elon Musk nie ukrywa swojego sceptycyzmu wobec tradycyjnych mediów. W 2022 roku stwierdził, że "wszystkie źródła wiadomości są częściowo propagandowe, niektóre bardziej niż inne", promując jednocześnie Twittera jako platformę zapewniającą natychmiastowe i nieprzefiltrowane informacje bezpośrednio od źródeł. Zachęca również do "dziennikarstwa obywatelskiego" jako alternatywy.

Ostatni kontrowersyjny wpis Groka zapewne nie był "zamierzony", a użytkownicy tłumaczą to faktem, że "sztuczna inteligencja czasami robi dziwne rzeczy". Kanał Sankranta Sanu podkreślił jednak, że fałszywe informacje na tak ważny temat muszą zainteresować odpowiednie władze.

Ten incydent miał miejsce po podobnym zdarzeniu na początku tego miesiąca, kiedy Grok błędnie poinformował, że Iran zaatakował Tel Awiw "ciężkimi pociskami". Informacja ta trafiła do sekcji popularnych wiadomości na platformie X. Mashable zauważył, że w kontekście ataku Izraela na ambasadę Iranu w Syrii, który miał miejsce kilka dni wcześniej, taki odwet ze strony Iranu wydawał się być prawdopodobny. Jednak nie było to zgodne z rzeczywistością.

Tego samego dnia Musk zareklamował możliwości wiadomości Grok swoim 181 milionom obserwujących. "Naciśnij przycisk wyszukiwania, aby zobaczyć spersonalizowane wiadomości w czasie rzeczywistym stworzone przez Grok AI" - napisał.

Zaktualizowana wersja Grok zadebiutowała 12 kwietnia, nazwana Grok 1.5-Vision. Jest to konkurent GPT-4 Vision OpenAI i może interpretować "dokumenty, diagramy naukowe, wykresy, zrzuty ekranu i zdjęcia". Obejmuje to pomoc użytkownikom w rozszyfrowaniu znaczenia GIF-ów i memów, które stanowią większość postów Muska na jego koncie X.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Grok AI Elona Muska promuje fałszywe wiadomości o wydarzeniach na świecie

 0