Grupa Acer przejdzie na odnawialne źródła energii

Grupa Acer przejdzie na odnawialne źródła energii

Grupa Acer przystąpiła do globalnej inicjatywy RE100 i zobowiązała się przejść w 100% na odnawialne źródła energii do 2035 roku. Firma zapowiedziała również podjęcie działań mających na celu przeciwdziałanie negatywnym zmianom klimatycznym. Efektem zobowiązania jest nowo powstała platforma "Earthion", która ma stanowić przestrzeń do realizacji przez pracowników i partnerów firmy inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju. Namacalnym owocem podjętych prac jest też nowy notebook Aspire Vero - pierwszy produkt zaprojektowany i wyprodukowany z myślą o ochronie planety. "Jestem niezwykle poruszona zarówno efektami, jak i samym faktem tak bliskiej współpracy naszych pracowników i partnerów biznesowych. Tym, że są oni w stanie podejmować razem decyzje mające na celu zachowanie środowiska naturalnego dla kolejnych pokoleń" - mówi Tiffany Huang, Wicedyrektor ds. Operacyjnych w Acer Inc. Grupa Acer od wielu lat pracuje nad rozwiązaniami poprawiającymi efektywność energetyczną. W 2008 roku podpisała zobowiązanie, polegające na obowiązku raportowania organizacji CDP poziomu generowanego śladu węglowego.

Grupa Acer przystąpiła do globalnej inicjatywy RE100 i zobowiązała się przejść w 100% na odnawialne źródła energii do 2035 roku. Firma zapowiedziała również podjęcie działań mających na celu przeciwdziałanie negatywnym zmianom klimatycznym.

Grupa Acer przejdzie na odnawialne źródła energii

Celem tego działania jest lepsze zarządzanie wpływem łańcucha dostaw na środowisko naturalne. Przyjęte standardy objęły także dostawców pierwszego oraz drugiego rzędu. W 2012 roku, Grupa Acer zaczęła realizować przyjęte cele przez skuteczniejsze zarządzanie energią i korzystanie z jej ekologicznych źródeł. Dzięki nieustannym wysiłkom i ogromnej motywacji, Grupa Acer - w tym jej spółki zależne działające na całym świecie - osiągnęła w 2020 roku cel, który zakładał zmniejszenie śladu węglowego o 60% w skali globalnej. Podejmując kolejne zobowiązanie, tym razem polegające na całkowitym przejściu na odnawialne źródła energii do 2035 roku, Grupa Acer ogłosiła przystąpienie do inicjatywy RE100. Jest to globalny program skupiający setki firm i organizacji, którym przyświeca ten sam wspomniany cel - korzystanie z energii całkowicie odnawialnej. "Zielona" energia to siła napędowa działań podejmowanych przez Grupę Acer już od 2013 roku.

W niektórych swoich oddziałach firma zainstalowała nawet panele fotowoltaiczne, by produkować i magazynować własną energię słoneczną. W roku 2020, udział energii odnawialnej w strukturze energetycznej Grupy Acer wynosił 44%. Acer w swoich wysiłkach podejmowanych na rzecz środowiska naturalnego idzie jeszcze dalej. Nowo uruchomiona platforma Earthion stanowi syntezę mocnych stron firmy, jej dostawców, konsumentów i pracowników. "Earthion” to połączenie angielskich słów „Earth” i „Mission”. To nazwa przyjęta jako manifestacja inicjatyw, wysiłków i prac podjętych w odpowiedzi na istniejące wyzwania ekologiczne. Tym, co napędza wszystkich członków projektu Earthion do działania jest wspólne przekonanie, że współpraca może mieć realny i pozytywny wpływ na nasze środowisko naturalne. Platforma Earthion to efekt kilku lat wytężonej pracy. To projekt, który z czasem będzie rozwijał się i ewoluował.

Pierwotnym założeniem projektu było zrobienie czegoś dla świata. Czegoś, co umożliwiłoby skuteczniejsze przeciwdziałanie zmianom klimatycznym oraz wykluczeniu cyfrowemu. Tak narodziła się inicjatywa Project Humanity, której zasięg objął całą strukturę firmy i która polegała na podnoszeniu świadomości ekologicznej pracowników Grupy Acer i zachęceniu ich do podjęcia działań na rzecz naszej planety. W 2020 roku opakowania notebooków Acer zaczęły być produkowane z wykorzystaniem papieru pochodzącego z recyklingu. Dzięki temu udało się zaoszczędzić 8750 kg masy papierowej, a także ograniczyć liczbę plastikowych opakowań będących w obiegu o 20 milionów sztuk. Recykling wewnętrzny umożliwił firmie przetworzenie ponad 50 ton metrycznych baterii. Z odzyskanych surowców wyprodukowano nowe, w pełni sprawne akumulatory. W projekcie dobrowolnie wzięło udział ponad 75% pracowników Grupy Acer na całym świecie.

Projekt Earthion stał się kolejną okazją do rozszerzenia zakresu podjętych działań. Acer ma nadzieję zainspirować swoją postawą dostawców i partnerów biznesowych, co może przyczynić się do powstania jednej platformy o szerokim zasięgu działania. Obecnie firma dąży do realizacji jasno określonego celu - przejścia na energię odnawialną i korzystania z materiałów odnawialnych w większym stopniu. Podjęte w tym zakresie działania mają stać się standardem także wśród dostawców i partnerów biznesowych Grupy Acer. Pierwszym owocem tej inicjatywy jest Aspire Vero. Notebook Aspire Vero to krok w stronę zupełnie nowego sposobu produkcji sprzętu komputerowego. Do produkcji obudowy i klawiatury urządzenia wykorzystano pochodzący z recyklingu plastik PCR. Kolejnym elementem ekologicznej rewolucji jest opakowanie laptopa.

Aspire Vero sprzedawany jest w pudełku wyprodukowanym w 80-85% z przetworzonej masy papierowej. Torba na notebooka i arkusz umieszczany pomiędzy klawiaturą, a ekranem powstały w całości z tworzyw pochodzących z recyklingu. Elementy graficzne widoczne na opakowaniu są natomiast drukowane z wykorzystaniem tuszu sojowego. We wnętrzu komputera znajdziemy procesor Intel Core 11. generacji i kartę graficzną Intel Iris Xe. Do dyspozycji mamy ponadto 1 TB pamięci na dysku SSD, kartę sieciową Intel Wi-Fi 6 (Gig+), port USB Type-C, dwa złącza USB 3.2 oraz port HDMI 2.0. Wyświetlacz zaprojektowano z zastosowaniem mechanizmu podnoszonych zawiasów, które delikatnie unoszą całego notebooka w chwili otwarcia pokrywy. Z kolei inteligentny mechanizm redukcji szumu gwarantuje klarowność dźwięku podczas wideokonferencji i połączeń audio. Acer Aspire Vero dostępny będzie w Polsce na przełomie października i listopada. Cena komputera zostanie podana w późniejszym terminie.

Najważniejsze założenia projektu Earthion:

  • Energia - dążenie do realizacji celu polegającego na całkowitym przejściu na energię odnawialną
  • Projektowanie produktów - ekologiczne innowacje
  • Projektowanie opakowań - korzystanie z większej ilości materiałów pochodzących z recyklingu oraz z mniejszej ilości materiałów opakowaniowych
  • Produkcja - minimalizacja negatywnego wpływu na środowisko naturalne
  • Logistyka - dążenie do niższego poziomu generowanego śladu węglowego
  • Recykling - przetwarzanie, ponowne wykorzystanie i używanie istniejących zasobów w inny sposób

Pokaż / Dodaj komentarze do: Grupa Acer przejdzie na odnawialne źródła energii

 0