GTA: San Andreas. 15 lat temu zadebiutowała kultowa gra Rockstara

GTA: San Andreas. 15 lat temu zadebiutowała kultowa gra Rockstara

Chociaż zapoczątkowaną w 1997 roku, a więc jeszcze za czasów pierwszego PlayStation serię Grand Theft Auto można uwielbiać lub nienawidzić to nie da się ukryć, że swego czasu zrewolucjonizowała ona branżę gier wideo. Zapewne są jeszcze osoby doskonale pamiętające dwie pierwsze odsłony marki Rockstara, których akcję obserwowaliśmy centralnie z góry. Tutaj warto podkreślić, że przytoczone produkcje możemy pobrać z internetu całkowicie bezpłatnie, do czego zachęcamy fanów nostalgii. 15 lat temu, a dokładniej 26 października 2004 roku (w Europie moment ten nastąpił kilka dni później) w sklepach zadebiutował tytuł, który znacznie bardziej przyczynił się do popularyzacji gangsterskiej serii, czyli GTA: San Andreas. Należy podkreślić, iż gra pierwotnie pojawiła się wyłącznie w wersji na konsolę PlayStation 2 i dopiero jakiś czas później - 7 czerwca 2005 roku powędrowała również na Xbox oraz PC.

26 października 2004 roku na konsoli PS2 pojawiła się jedna z bardziej popularniejszych gier GTA: San Andreas.

Właśnie wczoraj fani serii i gier wideo przypomnieli nam o 15. rocznicy debiutu Grand Theft Auto: San Andreas opowiadającego o przygodach CJ-a. Bez wątpienia popularność produkcji znalazła odzwierciedlenie w ocenach zarówno recenzentów, jak i zwykłych użytkowników. Przykładowo portal IGN przyznał grze prawie maksymalną notę 9.9/10 co było wówczas najwyższą oceną wśród tytułów dostępnych na PS2. Natomiast według aktualnych statystyk Metacritis GTA: San Andreas ma notę społeczności na poziomie 9.0/10. Co ciekawe odrobinę gorszą ocenę, bo 8.9 zebrało wydanie dedykowane komputerom. Domyślnie tytuł powędrował także na platformy mobilne, gdzie spotkał się z równie wysokim zainteresowaniem. O popularności tej części Grand Theft Auto świadczą też dane sprzedażowe z marca 2005 roku potwierdzające, że produkt trafił do 12 milionów użytkowników.

Była to wtedy najlepiej sprzedająca się pozycja na konsoli PlayStation 2. Ogółem do 2011 roku wydawca sprzedał 27,11 mln kopii. Od momentu debiutu GTA: San Andreas 26 października 2004 roku branża wirtualnej rozrywki przeszła niesamowitą metamorfozę, zaś do naszych rąk trafiły m.in. Grand Theft Auto IV czy Grand Theft Auto V, z czego to ostatnie przeżywa w ostatnim czasie prawdziwe odrodzenia za sprawą popularnego tryby RP polegającego na odgrywaniu ról wykreowanymi przez siebie postaciami. A Wy graliście może w GTA: San Andreas? Jak wspominacie swoją przygodę z tą grą?

Pokaż / Dodaj komentarze do: GTA: San Andreas. 15 lat temu zadebiutowała kultowa gra Rockstara

 0