GTX 1070 Mobile z większą liczbą rdzeni CUDA od wersji desktopowej - Specyfikacja techniczna

GTX 1070 Mobile z większą liczbą rdzeni CUDA od wersji desktopowej - Specyfikacja techniczna

Jedną z zalet architektury Pascal miała być równorzędność kart desktopowych z laptopowymi, co oznacza, że każdy układ mobilny powinien być ekwiwalentem wersji o analogicznej nazwie dla komputerów stacjonarnych. Nvidia najwyraźniej zamierza dotrzymać słowa, bo oto w Internecie pojawił się zrzut ekranu z aplikacji GPU-Z, który przedstawia parametry nadchodzącego GTX-a 1070 Mobile. Poszczególne liczby prezentują się naprawdę... zaskakująco.

Choć producent musiał obniżyć zegar rdzenia z 1506 MHz do 1443 MHz, najpewniej by zmieścić się w założonym limicie TDP, wydajność mobilnej tysiąc-siedemdziesiątki nie powinna odstawać od pełnowymiarowego odpowiednika. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie skrywa się w liczbie procesorów strumieniowych, których GTX 1070 Mobile oferuje łącznie 2048. Dla przypomnienia, wersja desktopowa legitymuje się 1920 procesorami strumieniowymi, czyli posiada dokładnie o jeden aktywny blok SM mniej. Analizując strukturę krzemową, zauważymy, że 16 SM-ów przekłada się w Pascalu na 128 TMU. Ponownie GTX 1070 Mobile wygrywa z desktopowym pobratymcem. Tym razem w stosunku 128:120.

Jako, że konfiguracja pamięci obydwu przytaczanych kart od siebie nie odbiega, wniosek jest oczywisty: GeForce GTX 1070 Mobile co najmniej dorówna wydaniu desktopowemu. A w skrajnych przypadkach może okazać się, że nawet go pokona. Trzeba przyznać, że byłaby to spora zmiana po wielu latach konsekwentnego wyposażania notebooków w mocno pocięte chipy.

Pokaż / Dodaj komentarze do: GTX 1070 Mobile z większą liczbą rdzeni CUDA od wersji desktopowej - Specyfikacja techniczna

 0