GTX 1080 na 100% z pamięciami GDDR5X - wyciekła fotografia

GTX 1080 na 100% z pamięciami GDDR5X - wyciekła fotografia

Ktoś ewidentnie dawkuje informacje na temat nadchodzących akceleratorów Nvidii. Najpierw pojawiły się w internecie zdjęcia układu chłodzenia, potem przyszedł czas na rdzeń, a teraz zobaczyć możemy również pamięci. Fotografia zamieszczona przez serwis wccftech przedstawia rdzeń o oznaczeniu GP104-400-A1 w towarzystwie modułów VRAM od Microna, które udało się zidentyfikować jako kości typu GDDR5X. Nie jest jasne, jaki konkretnie akcelerator zasili wspomniany chip, aczkolwiek na wcześniejszych fotografiach przewijał się też symbol GP104-200-A1 i klasyczne pamięci GDDR5. Logika i wcześniejsze przecieki nakazują sądzić, że wyższy numer oznacza w tym przypadku wydajniejszy model, czyli zapewne GTX 1080.

GDDR5 i GDDR5X są bardzo zbliżone elektrycznie, toteż stworzenie rdzenia obsługującego obydwa te typy pamięci nie jest tak skomplikowane, jak miałoby to miejsce przy równoczesnym zastosowaniu pamięci HBM. Wyraźna różnica tkwi natomiast w deklarowanej szybkości transferu danych - GDDR5 notują rezultaty na poziomie 8 Gbps, a GDDR5X startują z pułapu 10-12 Gbps i mogą ponoć spokojnie poszybować wyżej. Tym niemniej nie wydaje się, aby jedyną różnicę pomiędzy GTX 1080 i 1070 stanowiły pamięci. Producent najprawdopodobniej przytnie też liczbę procesorów strumieniowych, choć dokładnej skali tegoż cięcia nie ujawniono.

Wszystkiego dowiemu się już w czerwcu bieżącego roku, na kiedy datowana jest premiera kart graficznych Nvidia Pascal. Według dotychczasowych plotek, obok wspomnianych GTX 1080 i 1070 zadebiutuje jeszcze uboższy model - GTX 1060Ti. Premiera ostatniego z wymienionych będzie podobno przesunięta względem droższych wariantów, co poniekąd tłumaczy, dlaczego słyszymy o nim najmniej konkretów.

Pokaż / Dodaj komentarze do: GTX 1080 na 100% z pamięciami GDDR5X - wyciekła fotografia

 0