Haker przyznaje się do włamań na konta Apple znanych sportowców i muzyków

Haker przyznaje się do włamań na konta Apple znanych sportowców i muzyków

Większość zapewne pamięta głośną aferę "Celebgate", która kilka lat temu nie schodziła z nagłówków gazet. Pomimo tamtych wydarzeń, konta bogaczy i celebrytów są wciąż przejmowane przez hakerów i to głównie z nieostrożności właścicieli tych kont. W minionym tygodniu Kwamaine Ford przyznał się do nieuprawnionego dostępu do profili muzyków i sportowców oraz kradzież danych o ich kartach kredytowych. Podobnie jak w "celebgate" z 2014 roku, które znane było również jako "fappening", Ford wykorzystał metodę oszustwa zwaną phishingiem. Haker podawał się za przedstawiciela działu wsparcia Apple i wysyłał tysiące wiadomości mailowych do graczy NBA, NFL i raperów, domagając się od nich nazwy użytkownika, haseł oraz odpowiedzi na pytania zabezpieczające. 

Haker zastosował bardzo prostą metodę wydobywania haseł. Ofiary same dostarczyły niezbędnych informacji. Niestety nie znamy tożsamości ofiar.

Jeśli ktoś był na tyle nieuważny, że wysłał w odpowiedzi wymagane dane, Ford zmieniał na przejętym koncie adres email oraz hasło, odcinając prawdziwego właściciela. Departament Sprawiedliwości USA dodaje, że zapisy w logach Apple pokazują setki nieautoryzowanych logowań na konta ofiar. Część z przejętych profili zawierała dane kart kredytowych, które oskarżony wykorzystywał do zakupu biletów lotniczych, opłacania hoteli oraz zakupów choćby mebli. Wykorzystywał również przejęte informacje to przelewów na konta bankowe, które kontrolował.  Ford przyznał do jednego przypadku oszustwa komputerowego oraz do jednej kradzieży tożsamości. Haker zostanie skazany 24 czerwca tego roku.

"Wysoko postawione ofiary są w tym przypadku przykładem, że nie ważne kim jesteś, hakerzy jak Ford będą próbowali dostać się do prywatnych informacji" - powiedział Chris Hacker [nazwisko doskonale pasujące do opisywanego przypadku ;) ], agent specjalny dowodzący biurem FBI w Atlancie - "Przypadek ten pokazuje konieczność zachowania ostrożności w ochronie danych personalnych, haseł, zwłaszcza odpowiadając na podejrzane wiadomości. Oby była to lekcja dla wszystkich ,nie tylko dla ofiar".
Pod koniec 2016 roku Ryan Collins został skazany na 18 miesięcy pozbawienia wolności w więzieniu federalnym, za swój udział w Celebgate, które było źródłem wycieku nagich zdjęć wielu sławnych kobiet. Od tego czasu skazano również 3 kolejnych hakerów zamieszanych w sprawę.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Haker przyznaje się do włamań na konta Apple znanych sportowców i muzyków

 0