Hakerzy twierdzą, że złamali zabezpieczenia PS5

Hakerzy twierdzą, że złamali zabezpieczenia PS5

Jailbreaking, modowanie czy jakkolwiek to nazwać to domena hakerów, którzy rozkoszują się łamaniem zabezpieczeń sprzętu, pozwalając, by ten robiło coś, na co jego producent nie pozwolił. Z biegiem lat proces stał się bardziej skomplikowany, ale hakerzy zawsze zdają się znajdować sposób. Wygląda na to, że gdy zbliżamy się do pierwszej rocznicy PlayStation 5, ktoś właśnie złamał system konsoli.

Hakerzy z grupy Fail0verflow twierdzą, że zrootowali PS5. Ich tweet informuje, że grupa uzyskała wszystkie symetryczne klucze root PlayStation 5. Podobno dokonali tego, odszyfrowując oprogramowanie PS5. Hakerzy opublikowali nawet obraz złamanego oprogramowania, podkreślający rzekomo ujawniony bezpieczny program ładujący systemu (secldr). Najczęściej jailbreakowanie konsoli PlayStation wymaga modyfikacji sprzętu. Chociaż Fail0verflow nie ujawnił swojego exploita, powiedział, że klucze zostały „uzyskane z oprogramowania”, co sugeruje, że żadne modyfikacje sprzętowe nie były konieczne.

Wygląda na to, że gdy zbliżamy się do pierwszej rocznicy PlayStation 5, ktoś właśnie złamał system konsoli.

Jeśli to prawda, jest to duże wydarzenie, ponieważ oznacza, że Fail0verflow lub inni hakerzy mogą tworzyć niestandardowe oprogramowanie do PS5 zdolne do ładowania software'u podpisanego za pomocą tych autentycznych kluczy root. Umożliwiłoby to użytkownikom uruchamianie domowych gier homebrew bez fizycznej modyfikacji ich konsol. Jednak piraci mogą używać tej samej metody do uruchamiania nieautoryzowanego oprogramowania. Exploit może również pozwolić PlayStation 5 na zainstalowanie alternatywnego systemu operacyjnego, takiego jak Linux, zmieniając go w komputer do gier. Choć może to zabrzmieć dziwnie, uruchomienie Linuksa na PlayStation było sankcjonowaną przez Sony opcją w PS2 i wczesnych dniach PS3.

 

Sony wprowadziło na rynek i sprzedało zestaw PS2 Linux Kit w 2002 roku, który zawierał system operacyjny oparty na Linuksie, klawiaturę/mysz USB, adapter VGA, adapter sieciowy PlayStation 2 Ethernet i dysk twardy 40 GB. Nie było takiego zestawu na PS3, ale oprogramowanie systemowe miało funkcję ustawień o nazwie „OtherOS”, która służyła do konfigurowania alternatywnego systemu operacyjnego na partycji. Jednak Sony usunęło tę opcję w 2010 roku, powołując się na „obawy o bezpieczeństwo”.

 

Modyfikacja konsol do gier zawsze była kontrowersyjnym tematem. Społeczność hakerska twierdzi, że uwalnia sprzęt należący do konsumentów, aby umożliwić im robienie z nim tego, co chcą. Producenci i deweloperzy widzą w tym sposób na obejście zabezpieczeń przed kopiowaniem i piraceniem gier, co Sony traktuje bardzo poważnie. Jak na razie jednak firmware PS5 nie został jeszcze złamany, a Sony zapewne postara się, by tak pozostało.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Hakerzy twierdzą, że złamali zabezpieczenia PS5

 0