Hardcore i casual już nie wystarczają do opisania współczesnego gracza

Hardcore i casual już nie wystarczają do opisania współczesnego gracza

Jesteś hardcorowym czy casualowym graczem? W obecnych, coraz bardziej zróżnicowanych czasach, coraz trudniej przypisać się do konkretnej grupy, zwłaszcza gdy zawęzimy możliwości tylko do dwóch wspomnianych wyborów. Kiedyś klasyfikacja była dużo prostsza. Osobiście, zarówno ja jak i moi znajomi, dawniej przez wiele lat uważaliśmy się za harcorowych graczy. Setki godzin w różnych grach sieciowych jak pierwszy Far Cry, Call of Duty czy Battlefieldy (nie wspominając oczywiście o jeszcze wcześniejszych etapach kafejek internetowych) pozwalały wyrobić jakieś umiejętności i czuć się nieco wyżej niż zwykły dzieciak, któremu rodzice kupili komputer / konsolę i kilka gier w pakiecie. Z czasem jednak życie się zmienia, pojawia się rodzina, obowiązki i nagle gry odchodzą na boczny tor - głównie z braku czasu, a zarywanie nocek nie uchodzi już tak bezkarnie jak kiedyś. Niestety "harcorowy" pasuje u mnie obecnie bardziej do walki z rzeczywistością i codziennością, niż do określenia mnie jako gracza. 

Według nowych podziałów i wyników testu jestem wszechstronnym entuzjastą (All-Around Enthusiast). Jak wygląda to u Was?

Pomimo braku czasu wciąż gram, choć ograniczam się już niemal wyłącznie do gier akcji i uwielbianego przez mnie sieciowego Rainbow Six: Siege, odpuszczając namiętnie ogrywane kiedyś RPG. Umiejętności jednak pozostały i wciąż jestem niezły w strzelankach sieciowych, a mecze wybieram przeważnie rankingowe, omijając casual.  Pomimo zainteresowania grami, nie oglądam streamerów, bo nie widzę przyjemności w patrzeniu "jak ktoś gra", było to fajne w podstawówce, gdy zmienialiśmy się przy jednym komputerze. W takiej sytuacji, gdy nie jestem już hardcorowym graczem, ale nie jestem też zwykłym casualem, to jak określić osoby mojego pokroju? Z pomocą przychodzą analitycy z firmy Newzoo, zajmujący się grami i esportem, którzy również zauważyli postępujące zmiany.

Analitycy poświęcili rok na badania i opracowali osiem nowych profili, definiujących dzisiejszych graczy.

  • Ultimate Gamer (13%) - uwielbiasz wydawanie wszystkich pieniędzy i poświęcanie wolnego czasu na gry.
  • All-Around Enthusiast(9%) - żyjesz zrównoważonym życiem gracza, zachowując równowagę w graniu, oglądaniu i kupowaniu.
  • Cloud Gamer (19%) - Prawdopodobnie jesteś wczesnym użytkownikiem usług streamingu gier i wydasz pieniądze na sprzęt, tylko jeśli to konieczne. Preferujesz free-to-play.
  • Conventional Player(4%) - posiadasz mnóstwo sprzętu do gier i wolisz spędzać czas grając w gry niż obserwując innych graczy.
  • Hardware Enthusiast (9%) - Nadążasz za wszystkimi najnowszymi trendami sprzętowymi i prawdopodobnie masz ekstremalnie rozbudowaną platformę za tysiące zł z wszechobecnym oświetleniem RGB.
  • Popcorn Gamer (13%) - Nie grasz zbyt wiele, ale lubisz oglądać innych.
  • Backseat Viewer (6%) - Często grałeś, ale zestarzałeś się, życie nie było łatwe, więc ograniczasz się do obejrzenia relacji esportowych i streamów.
  • Time Filler (27%) - Grasz w gry, aby zabić czas, rzadko uruchamiasz gry na PC.

Co ciekawe, najwięcej respondentów przypisano do kategorii osób zwyczajnie zabijających czas, które niegdyś były najbardziej podstawowym typem casualowych graczy. Newzoo opublikowało uproszczony quiz, bazujący na ankiecie wykorzystywanej w badaniach, która pozwoli każdemu odnaleźć się w nowym podziale. W moim przypadku jest to All-Around Enthusiast. Dajcie znać jak wygląda to u Was ;) Test znajdziecie pod TYM adresem.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Hardcore i casual już nie wystarczają do opisania współczesnego gracza

 0