HarmonyOS może pojawić się na urządzeniach producentów z Chin

HarmonyOS może pojawić się na urządzeniach producentów z Chin

HarmonyOS to autorski system Huawei, który zapowiedziano na konferencji Developer Conference (HDC) w 2019 roku, z kolei dwanaście miesięcy później producent przedstawił światu drugą wersję tego oprogramowania. Wydawać by się mogło, że firma zechce zatrzymać swój system wyłącznie dla siebie jako alternatywę dla Androida, który jest obecny w smartfonach Huawei bez podstawowych usług Google, aczkolwiek wszystko wskazuje na to, że przedsiębiorstwo udostępni go również innym podmiotom. Jak twierdzi serwis Huawei Central, dyrektor generalny korporacji, Richard Yu wyraził opcję udostępnienia rozwiązania innym producentom smartfonów, chociaż propozycję skierowano głównie do chińskich firm, które nie podejmowały współpracy z Google, a są narażone na amerykańskie sankcje (bezpośrednim zakazem objęto np. ZTE).

Dyrektor generalny Huawei miał wyrazić chęć udostępnienia systemu HarmonyOS również innym producentom urządzeń.

HarmonyOS może pojawić się na urządzeniach producentów z Chin

Jeśli Huawei otworzyłby się na tego rodzaju współpracę wówczas rozpocząłby konkurencję z Google. Producent już posiada własną platformę z aplikacjami, na którą trafia coraz więcej programów zewnętrznych deweloperów. Sklep jest rozwijany w ramach HMS, czyli zbioru usług giganta z Chin stanowiącego alternatywę dla Google Mobile Services. Przypomnijmy, że w 2019 roku administracja prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa wpisała Huawei na czarną listę, ograniczając wszystkie współprace z amerykańskimi podmiotami. Huawei ciężko pracuje nad zbudowaniem niezależnego ekosystemu mobilnego jako substytutu usług Google, ale nawet jeżeli udostępni HarmonyOS jako open source, to konkurowanie z twórcą Androida będzie niełatwym zadaniem. HarmonyOS to również coś więcej niż tylko oprogramowanie dla smartfonów bowiem te ma zarządzać wszystkimi urządzeniami.

Aktualnie trwają beta testy HarmonyOS 2.0 a na liście znajduje się m.in. Mate 40, Mate 40 Pro, Mate 40 Pro+, Mate 40 RS Porsche Design, Mate, Mate Xs, P40, P40 Pro, P40 Pro+. Jakiś czas temu Federalna Komisja Łączności USA podtrzymała ocenę, że Huawei oraz ZTE stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i podjęła kolejne kroki, by zmusić tamtejszych przewoźników do pozbycia się sprzętu wyprodukowanego przez dwójkę chińskich producentów. Formalnie ustanowiono więc program zwrotu kosztów wymiany urządzeń dla tych podmiotów, które spełniają określone wymogi. Za przydzielenie funduszy odpowiada Kongres Stanów Zjednoczonych, a FCC szacuje, że pokryje koszty wymiany za co najmniej 1,6 miliarda dolarów.

Pokaż / Dodaj komentarze do: HarmonyOS może pojawić się na urządzeniach producentów z Chin

 0