HarmonyOS. System Huawei oficjalnie zaprezentowany

HarmonyOS. System Huawei oficjalnie zaprezentowany

Huawei oficjalnie zaprezentował autorski system mobilny, który znajdzie się na pokładzie m.in. smartfonów chińskiego producenta. HarmonyOS kryjący się wcześniej pod nazwą HongMengOS rozwijano od przeszło dwóch lat, a więc prace rozpoczęto na długo przed tym gdy administracja Donalda Trumpa weszła na wojenną ścieżkę z przedsiębiorstwem. Przedstawiciel Huawei, Richard Yu podczas konferencji potwierdził, iż pierwszym urządzeniem, który dostanie HarmonyOS będzie reprezentant submarki Honor. Kiedy nastąpi premiera omawianego systemu? Dokładnie jutro, kiedy to Huawei pokaże telewizor Honor Smart Screen. Natomiast w przyszłości OS zostanie rozszerzony o kolejne sprzęty. Warto tu bowiem podkreślić, że docelowo rozwiązanie Chińczyków trafi do szerokiej gamy urządzeń np. smartfonów, inteligentnych głośników, komputerów, zegarków, opasek, tabletów czy samochodów.

Huawei oficjalnie zaprezentował autorski system HarmonyOS, który w założeniu ma nie zastąpić Androida, a stanowić względem niego szybszą oraz bezpieczniejszą alternatywę.

HarmonyOS. System Huawei oficjalnie zaprezentowany

System oparto na licencji open-source więc najpewniej Chińczycy zamierzają dotrzeć do jak największej bazy produktów. Co ciekawe Huawei podkreśliło, iż HarmonyOS opracowano w oparciu na mikrokernelu, dzięki czemu OS w najbardziej podstawowej wersji wymaga jedynie paru kilobajtów pamięci operacyjnej zaś odpowiednia wydajność w założeniu ma być znakiem rozpoznawczym nowego rozwiązania. Podczas spotkania Richard Yu podkreślił, że HarmonyOS teoretycznie może zastąpić Androida lub Windowsa, lecz korporacja wciąż zamierza aktywnie korzystać z usług platformy Google czy Microsoftu, a ich pomysł stanowi obecnie wyłącznie wydajniejszą i bezpieczniejszą alternatywę. Jeśli chodzi o obsługę aplikacji to HarmonyOS jest zgodny z programami HTML5 dla Androida oraz Linuxa, a ponadto zapewnia wsparcie Kotlin, Java, JavaScript, C i C++.

Chociaż na ten moment zabrakło większych szczegółów dotyczących systemu zaś Huawei w zasadzie ograniczyło się do ogólników to koncepcja producenta zapowiada się dość interesująco. Niestety rywalizowanie z Google to niezwykle trudne zadanie, które w dobie popularności Androida nie musi zakończyć się powodzeniem. Co ważne Huawei dawało nam do zrozumienia, że OS powstał głównie przez handlowy konflikt Stanów Zjednoczonych z Chinami. Takie podejście nie stanowi większego zaskoczenia, ponieważ chiński gigant chce być przygotowany na ewentualny powrót dawnych nałożonych na niego ograniczeń.

Pokaż / Dodaj komentarze do: HarmonyOS. System Huawei oficjalnie zaprezentowany

 0