HarmonyOS zadebiutuje niebawem. Wiemy, na jakie urządzenia trafi

HarmonyOS zadebiutuje niebawem. Wiemy, na jakie urządzenia trafi

Huawei od dłuższego czasu rozwija autorski system mobilny stanowiący alternatywę dla obecnego na telefonach firmy Androida pozbawionego usług Google, co jak wiadomo wynika z nałożonych przez amerykańskie władze ograniczeń. Obecnie trwają końcowe prace nad HarmonyOS 2.0, który w formie bety 3 trafi do użytkowników 31 marca 2021 roku. To nie wszystko bowiem w kwietniu rozpocznie się dystrybucja stabilnego buildu na większości smartfonów Huawei. System w pierwszej kolejności dostaną właściciele składanego Mate X2, a następnie P40 i Huawei Mate 40. Otrzyma go również flagowiec P50, który zadebiutuje w tym roku. Firma wiąże z oprogramowaniem duże nadzieje, chcąc w bieżącym roku objąć nim od 300 do 400 milionów urządzeń.

HarmonyOS w formie bety 3 zostanie wydany 31 marca, z kolei dystrybucja stabilnej wersji ruszy w kwietniu.

HarmonyOS zadebiutuje niebawem. Wiemy, na jakie urządzenia trafi

HarmonyOS to w założeniu system otwarty dla programistów dedykowany nie tylko smartfonom, ale też innym urządzeniom m.in. telewizorom oraz inteligentnym zegarkom. Co ciekawe nie brakowało głosów twierdzących, że HarmonyOS to w rzeczywistości nieco zmodyfikowany Android 10. W oświadczeniu producent stwierdził, że "HarmonyOS korzysta z wielu różnych, zewnętrznych źródeł otwartego oprogramowania, co umożliwia przyspieszenie prac związanych z budową kompleksowej architektury systemu". Zapewnił ponadto, iż ściśle przestrzega zasad korzystania z oprogramowania open-source. Cóż jak będzie w praktyce dowiemy się po publicznym udostępnieniu OS-a.

Istnieje możliwość, że przynajmniej w początkowej fazie dystrybucji HarmonyOS będzie popularny głównie w Chinach, ponieważ raczej ciężko jest wygrać z Androidem. Jeśli chodzi o Huawei P50 to dostanie on procesor Kirin 9000 i zaoferuje aparaty opracowane we współpracy z Lecia. Do sieci trafiły nawet rendery prezentujące P50 Pro+, który zaoferuje prawie bezramkowy wyświetlacz z umieszczoną kamerą do selfie. Niestety zabraknie złącza słuchawkowego jack 3,5 mm. Premiera telefonów odbędzie się w maju 2021 roku.

Pokaż / Dodaj komentarze do: HarmonyOS zadebiutuje niebawem. Wiemy, na jakie urządzenia trafi

 0