Hiszpański rząd zakazał korzystania ze sprzętu Huawei

Hiszpański rząd zakazał korzystania ze sprzętu Huawei

Podczas gdy Huawei nieprzerwanie cieszy się wysokim zainteresowaniem wśród fanów nowinek technologicznych rządy poszczególnych krajów wypowiadają chińskiemu producentowi smartfonów otwartą wojnę. Początek problemów giganta rozpoczął się wraz z zarzutami amerykańskich władz o rzekomo negatywny wpływ na bezpieczeństwo narodowe. W konsekwencji przedsiębiorstwo w maju bieżącego roku wpisano na czarną listę zakazującą handlu z firmami ze Stanów Zjednoczonych. Oczywiście ciężko mówić o skutecznym egzekwowaniu tej banicji bowiem Amerykanie ochoczo wydają kolejnym korporacjom specjalne zezwolenia umożliwiające współpracę z bojkotowanym producentem. Bez wątpienia marka ma silną renomę w Europie i cieszy się sporym zainteresowaniem społeczeństwa, ale ostatnie działania Hiszpanii w pewnym stopniu naruszają ten korzystny stan, a dalsza ekspansja może stanąć pod znakiem zapytania.

Hiszpańskie Ministerstwo Obrony zabroniło swoim pracownikom łączyć się z serwerami przy pomocy urządzeń Huawei.

Otóż Ministerstwo Obrony Hiszpanii zakazało swoim podwładnym dalszego korzystania ze sprzętu Huawei, aczkolwiek decyzja nie obejmuje komercyjnego rynku w tym zwykłych konsumentów oraz sprzedaży w sklepach. W praktyce przedsiębiorstwo traci dostęp do serwerów danych będących własnością tamtejszego rządu, które obejmują m.in. oficjalną korespondencję ważniejszych osób. Co ciekawe według dostępnej informacji kilku pracowników może jednak zachować swoje urządzenia z logiem Huawei, lecz wyłącznie do celów prywatnych. Same dyspozycje, aby nie łączyć się w ten sposób z serwerami zostały już wcielone w życie. W przeciwieństwie do USA, Hiszpanie nie podali oficjalnej przyczyny nagłego zakazu, ale należy przypuszczać, że ograniczenie dostępu do wrażliwych danych ma związek z kwestiami bezpieczeństwa.

Producent smartfonów znalazł się w pewnym stopniu na cenzurowanym w kolejnym państwie i pytanie, jakie to będzie miało konsekwencje dla sprzedaży produktów? Zgodnie z najnowszymi raportami finansowymi wojna ze Stanami Zjednoczonymi nie odbiła się jakoś szczególnie mocno na chińskiej firmie, która mogła być nadal zadowolona z wysokich wpływów na konto. Z drugiej jednak strony amerykański rynek nie jest dla Huawei tak kluczowy, jak europejski i zakładając, że za Hiszpanią pójdą następne kraje, a zakaz wykroczy poza organy rządowe to wówczas sytuacja stanie się dość nieprzyjemna. Oczywiście to tylko jeden z czarniejszych scenariuszy, który najpewniej nigdy się nie ziści.

Warto podkreślić, że Huawei od początku zaprzecza by miało problemy z cyberbezpieczeństwem czy szpiegowało partnerów biznesowych. Dlatego właśnie odwołano się od decyzji Federalnej Komisji Łączności (FCC), która zamierza zabronić wszystkim operatorom korzystania z urządzeń korporacji. Postanowienie według RWA (Rural Wireless Association) negatywnie odbije się także na operatorach posiadających bazę mniejszą niż 100 tysięcy klientów. W takim przypadku wymiana sprzętu na produkty innej firmy mogą oznaczać wydatek rzędu nawet miliarda dolarów. Ponadto sami operatorzy zaprzeczają jakoby mieli problemy ze współpracą z Huawei.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Hiszpański rząd zakazał korzystania ze sprzętu Huawei

 0