Holandia wesprze USA w krucjacie przeciw Chinom. ASML nie będzie wysyłać maszyn litograficznych

Holandia wesprze USA w krucjacie przeciw Chinom. ASML nie będzie wysyłać maszyn litograficznych

USA naciskają na sojuszników o dalsze ograniczenia eksportu do Chin, a holenderski rząd zamierza zakazać największemu producentowi maszyn litograficznych eksportu bardziej zaawansowanych maszyn.

Holenderska firma ASML to jedyny na świecie producent zaawansowanych maszyn litograficznych, które służą do produkcji półprzewodników. Każda z nich jest wielkości autobusu i kosztuje średnio 150 milionów USD. Niedawno słyszeliśmy doniesienia, że rząd USA zamierza wywierać naciski na holenderską firmę, w celu zablokowania lub ograniczenia wysyłek maszyn umożliwiających produkcję chipów nowszych procesach do Chin, a teraz do nacisków przyłącza się holenderskie ministerstwo obrony.

Holenderska firma ASML to jedyny na świecie producent zaawansowanych maszyn litograficznych, dlatego USA tak mocno naciskają na holenderski rząd o zakaz wysyłki bardziej zaawansowanych urządzeń. Holendrzy zamierzają wprowadzić znaczne ograniczenia eksportowe, co najwyraźniej jest efektem niedawnego spotkania premiera Holandii z Joe Bidenem.

„Z perspektywy holenderskich interesów wojskowych i bezpieczeństwa w perspektywie średnio- i długoterminowej ważne jest… aby ASML nie otrzymał żadnego pozwolenia na eksport na dostawę maszyn EUV do Chin i aby ta unikalna technologia była chroniona w jak największym stopniu”. „Szansa, że ​​państwo członkowskie NATO w przyszłości będzie musiało bronić się przed niezależnie produkowanymi systemami uzbrojenia, znacznie wzrośnie, jeśli maszyny EUV będą eksportowane. Ponadto, nasz najważniejszy partner strategiczny w zakresie bezpieczeństwa, Stany Zjednoczone, wystosował pilny apel do Holandii, aby nie eksportowała technologii EUV do Chin” - napisało ministerstwo obrony. ASML nie wysłało do Chin ani jednej maszyny EUV, dlatego SMIC, największa chińska fabryka półprzewodników, jest kilka generacji w tyle za produkowanymi obecnie przez TSMC i Samsung Foundry chipami w procesie 3 nm.

Holenderski rząd planuje nałożenie kolejnych ograniczeń eksportowych na Chiny i choć ASML i tak nie wysyła najnowocześniejszych maszyn, to dalsze ograniczenia będą oznaczać znaczny spadek przychodów - obecnie aż 15% przychodów firmy pochodzi z eksportu do Państwa Środka. W październiku ubiegłego roku Stany Zjednoczone wprowadziły dodatkowe ograniczenia w eksporcie sprzętu do produkcji chipów do Chin, a Holandia ma pójść w ich ślady. Premier Holandii Mark Rutte powiedział w zeszłym tygodniu, że spodziewa się „dobrego wyniku” rozmów z USA po spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem w Waszyngtonie.

Holenderska minister handlu Liesje Schreinemacher mówi jednak, że nie będzie po prostu kopiować amerykańskich przepisów. „Wiem, że na arenie międzynarodowej jest duża presja, ale będę walczyć o otwarty handel i przeciwko protekcjonizmowi” – ​​powiedziała.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Holandia wesprze USA w krucjacie przeciw Chinom. ASML nie będzie wysyłać maszyn litograficznych

 0