HoloLens 2 - nowe holograficzne gogle Microsoftu imponują możliwościami

HoloLens 2 - nowe holograficzne gogle Microsoftu imponują możliwościami

MWC to nie tylko smartfony i tablety, ale także wszelkiej maści mobilne rozwiązania, w tym laptopy czy technologie takie jak 5G. Microsoft postanowił zaś wykorzystać barcelońskie targi do prezentacji drugiej generacji swojego headsetu mieszanej rzeczywistości HoloLens, co trudno uznać za zaskoczenie, ponieważ ptaszki ćwierkały na ten temat już w styczniu i plotki te znalazły potwierdzenie w rzeczywistości. HoloLens 2 to oczywiście następca pierwszego HoloLens, który wypuszczony został przez giganta z Redmond w 2016 roku. Niestety nowy headset wciąż nie jest urządzeniem konsumenckim, ponieważ producent kieruje ten produkt do profesjonalistów - wykorzystywany może być on „na placu budowy czy w fabryce” od „sali operacyjnej przez klasę szkolną” i niestety firma nie wspomina tu o naszym salonie, co uznać można za rozczarowanie, biorąc pod uwagę pierwsze zapowiedzi, które promowały HoloLens m.in. jako świetną platformę do gier.

Ostatnie plotki te znalazły potwierdzenie w rzeczywistości i Microsoft zapowiedział headset HoloLens 2 na targach MWC.

HoloLens 2 poprawia wiele elementów, które krytykowane były w przypadku pierwszej generacji. Microsoft twierdzi, że sprzęt jest przede wszystkim bardziej immersyjny, ponieważ podwojono pole widzenia względem oryginału i obecnie każde oko otrzyma obraz o rozdzielczości 2000 x 1500 pikseli (producent tłumaczy, że to przesiadka jak z 720p na 2K) przy polu widzenia 53°, co stanowi wartość bliską naszej percepcji. Zachowano natomiast 47 pikseli na stopień pola widzenia. Znajdziemy tu także nowy sensor, służący do śledzenia naszych oczu oraz sensor głębi (time-of-flight), który posłuży do śledzenia ruchów naszych rąk, a także upsrawniony system wyświetlania - ten ma lepiej radzić sobie przy słabym zasilaniu. Poza tym, użytkownicy będą podobno mogli manipulować hologramami generowanymi przez headset w bardziej intuicyjny sposób. Warto też dodać, że HoloLens 2 jest wygodniejsze od poprzednika, a to za sprawą postawienia na konstrukcję z lżejszego włókna węglowego oraz łatwiejszego dopasowywania do kształtu naszej głowy. Przełożyć ma się to na większy komfort w trakcie dłuższych sesji, w np. w trakcie operacji.

Co więcej, HoloLens 2 otrzyma także nowe aplikacje mieszanej rzeczywistości. Poprzednik był często krytykowany za to, że nie oferuje zbyt wielu ciekawych aplikacji korzystających z technologii mieszanej rzeczywistości, szczególnie w kontekście jego ceny. Microsoft koncentruje się obecnie na tworzeniu nowych aplikacji, które mają być przydatne w miejscu pracy lub w szkole. Co więcej, użytkownicy będą mogli tworzyć własne apki, a to za sprawą Azure Spatial Anchors, z kolei Azure Cloud Remote Rendering pomóc ma w interakcji z trójwymiarowymi modelami. Firma wypuści także nowe Dynamics 365 Guides, które zawierać będzie instrukcje krok po kroku i możliwość trenowania w rzeczywistych sytuacjach. Niestety za HoloLens 2 trzeba będzie zapłacić krocie, ponieważ sprzęt wyceniono na 3500 USD. Można będzie ewentualnie zdecydować się na abonament w cenie 125 USD miesięcznie, gdzie oprócz urządzenia otrzymamy aplikację Dynamics 365 Remote Assist. Być może wraz z trzecią generacją w końcu doczekamy się headsetu mieszanej rzeczywistości dla masowego odbiorcy, bo HoloLens 2 dla większości z nas pozostanie tylko ciekawostką.

Pokaż / Dodaj komentarze do: HoloLens 2 - nowe holograficzne gogle Microsoftu imponują możliwościami

 0