HP to kolejny gigant technologiczny, który ma planować duże zwolnienia

HP to kolejny gigant technologiczny, który ma planować duże zwolnienia

Wygląda na to, że HP to kolejny gigant na rynku technologicznym, który w obliczu trudnej sytuacji gospodarczej szykuje się do dużego cięcia etatów. Niedawno na taki ruch zdecydowały się Amazon, Meta czy Twitter, choć ten ostatni akurat z nieco innych powodów. 

Producent komputerów PC i drukarek, firma HP, zamierza w ciągu najbliższych trzech lat zredukować nawet o 10% liczbę swoich pracowników, która wynosi 61 000. Jak podaje agencja Bloomberg, ma to być wynik spadającego popytu na komputery, co podobno wpłynęło na zyski firmy.

Wygląda na to, że HP to kolejny gigant na rynku technologicznym, który w obliczu trudnej sytuacji gospodarczej szykuje się do dużego cięcia etatów.

Według dyrektora generalnego Enrique Loresa, raport o zyskach firmy przewiduje 10% spadek sprzedaży z segmentu PC w obecnym roku podatkowym. "Spodziewamy się trudnego otoczenia rynkowego" - powiedział.

Obniżony popyt na komputery osobiste, którego doświadczyło HP, zaczął się od produktów konsumenckich z niższej półki. Jednak według Loresa sytuacja się pogarsza, dlatego też zdecydowano się redukować siłę roboczą i ograniczać inwestycje w technologie.

Według firmy Gartner, zajmującej się analizą rynku technologicznego, światowe dostawy komputerów osobistych wyniosły w trzecim kwartale 2022 roku 68 milionów sztuk, co oznacza spadek o 19,5% w stosunku do trzeciego kwartału 2021 roku. To największy spadek od czasu, gdy firma zaczęła monitorować rynek PC w połowie lat 90. i czwarty z rzędu kwartał spadków w ujęciu rok do roku. W trzecim kwartale 2021 roku HP dostarczyło 17 622 urządzeń, w tym samym okresie w 2022 roku liczba ta spadła jednak do 12 706.

Dostawy komputerów osobistych wzrosły o 55% w 2021 r., ponieważ ludzie kupowali komputery do pracy lub do nauki z domu w wyniku pandemii COVID-19. Jednak w pierwszym kwartale 2022 r. liczba ta gwałtownie spadła, sygnalizując, że pandemiczny boom na sprzedaż komputerów osobistych dobiegł końca.

HP wyda około 1 miliarda dolarów na opłaty restrukturyzacyjne, z czego około 60% w 2023 roku podatkowym. Do końca 2025 roku podatkowego firma zamierza zaoszczędzić nawet 1,4 miliarda dolarów rocznie.

 

Ponieważ rynek komputerów PC nadal się kurczy, HP będzie szukało inwestycji w nowe linie biznesowe, takie jak usługi subskrypcyjne. Lores powiedział, że firma zbada również plany dotyczące innych produktów, takich jak papier do drukarek.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: HP to kolejny gigant technologiczny, który ma planować duże zwolnienia

 0