HP wycofuje drukarki laserowe z systemem DRM działającym wyłącznie w trybie online

HP wycofuje drukarki laserowe z systemem DRM działającym wyłącznie w trybie online

HP przez lata opierał się skargom klientów dotyczącym systemu DRM, który ogranicza użytkowników do korzystania z drogich kartridży atramentowych firmy. Wydaje się jednak, że HP ugiął się na skutek krytyki w przypadku tańszych drukarek laserowych, które były obarczone obowiązkową usługą subskrypcyjną. Nie ma to jednak wpływu na obecnych właścicieli drukarek tego producenta.

Drukarki laserowe powiązane z usługą subskrypcyjną HP zaczęły znikać ze sklepów internetowych. Decyzja firmy o ich wycofaniu zapadła po latach analiz jej polityk dotyczących DRM i kartridży atramentowych. Producent przyznał niemieckiemu sklepowi Druckerchannel, że wycofał drukarki laserowe w trosce o klientów, którzy nie mogą zapewnić drukarkom stałego połączenia z usługami w chmurze. Korzystanie z drukarek, których dotyczy problem, wymaga subskrypcji dostępnej wyłącznie online usługi HP+, która obejmuje rozszerzoną gwarancję, zdalne drukowanie za pośrednictwem serwerów w chmurze i inne korzyści. Druckerchannel spekuluje, że niektóre firmy nie mogły utrzymywać stałych połączeń ze względów bezpieczeństwa i że HP zareagował na sprzeciw klientów w sprawie DRM działającego wyłącznie w trybie online.

Drukarki laserowe powiązane z usługą subskrypcyjną HP zaczęły znikać ze sklepów internetowych.

HP

Wycofane modele obejmują wszystkie modele LaserJet, których nazwy kończą się na e:

  • HP Laser Jet M110we, M209dwe
  • HP Laser Jet MFP M140we, M234sdne, M234sdwe
  • HP Laser Jet Pro 3002dwe, 4002dne, 4002dwe
  • HP Laser Jet Pro MFP 3102fdwe, 4102dwe, 4102fdwe

HP planuje wdrożyć funkcję online w późniejszych modelach Laser Jet, ale nie ujawnił szczegółów. Osoby korzystające z wycofanych wariantów nie odczują żadnych zmian i muszą nadal korzystać z HP+.

Ponadto sytuacja dotycząca drukarek Ink Jet pozostaje niezmieniona. Opcjonalne subskrypcje HP+ są nadal dostępne, a firma zamierza w dalszym ciągu korzystać z systemu DRM, aby zmuszać osoby niebędące subskrybentami do zakupu kartridży atramentowych od HP.

To DRM jest obiektem pozwu zbiorowego złożonego przez powodów, którzy uważają to zachowanie za monopolistyczne. Firmę oskarżano także o wyłączanie funkcji skanowania do czasu, aż użytkownicy kupią więcej tuszu od HP, nawet jeśli nie muszą niczego drukować. HP otwarcie przyznaje, że wykorzystuje ten model sprzedaży, aby wyciągnąć od klientów jak najwięcej pieniędzy, a wcześniejsze skargi zmusiły ją do płacenia wysokich odszkodowań w wielu krajach.

Inna subskrypcja firmy, Instant Ink, umożliwia automatyczną wysyłkę wkładów do klientów, gdy kończy się im tusz. Ogranicza jednak również liczbę stron, które użytkownicy mogą wydrukować miesięcznie i pobiera opłaty za anulowanie rezerwacji przed upływem dwóch lat. HP wycofało subskrypcję dostaw toneru dla nowych właścicieli drukarek Laser Jet, nie wyjaśniając dlaczego, ale obawy związane z zamieszaniem wokół marki mogą stanowić przyczynę. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: HP wycofuje drukarki laserowe z systemem DRM działającym wyłącznie w trybie online

 0