HP zaleca przejście z Intel Xeon na AMD Epyc

HP zaleca przejście z Intel Xeon na AMD Epyc

Intel nie jest w stanie zapewnić dostaw 14 nm Xeonów, więc HPE (Hewlett Packard Enterprise) rekomenduje przejście na konkurencyjne procesory AMD Epyc. Redakcja SemiAccurate natknęła się na poufne dokumenty HPE, które z jakiegoś powodu były osiągalne publicznie. Z treści wynika jasno, że problemy niebieskich to ogromna szansa AMD na zdobycie kolejnego fragmentu rynku. Wspomniany dokument nosi nazwę: "Aktualizacja dla pośredników: Radzenie sobie z niewystarczającymi dostawami procesorów Intel Xeon-SP" i jest datowany na początek ubiegłego miesiąca, co oznacza, że problem nie jest tak nowy, jak mogłoby się wydawać z informacji pojawiających się w prasie w ciągu ostatnich dni i pokazuje, że niebiescy mają problemy nie tylko w konsumenckim sektorze, a niedobory dotyczą również sektora biznesowego.

Problemy z dostawami u Intela, to spora szansa dla AMD na przejęcie kolejnych fragmentów rynku i zyskanie nowych partnerów.

Strony dokumentu oznaczone są klauzulą "Poufne | Tylko do użytku wewnętrznego HPE oraz autoryzowanych partnerów" jednak z niewiadomych powodów można się do niej dostać bez żadnego logowania. Niestety podstrony dokumentu wymagają już podania danych uwierzytelniających, co może oznaczać, że wyciek tej jest spowodowany błędem. Dokument jasno mówi, że z powodu niepewnych terminów dostaw i braku zapasów procesorów Intel Xeon-SP, zauważalny jest wpływ sytuacji na sprzedaż produktów HPE i przypuszczalnie każdego innego liczącego się gracza w branży. "Dostawy dalej będą dynamiczne i skoncentrowane na specyficznych jednostkach magazynowych, jednak ekipa HPE pracuje z Intelem nad wprowadzeniem dodatkowych dostaw wraz z prognozą znaczących popraw na wrzesień i październik.

Wynika z tego, że sytuacja przynajmniej w teorii powinna się wkrótce poprawić. Nie wiadomo jednak jak długo faktycznie trwają problemy Intela z dostawami, ani jak dużo będzie to kosztować Intela i ile już na tym zyskało AMD. Jedno jest jednak pewne - HPE ma skuteczne rozwiązanie na niewystarczające dostawy i zaleca przejście na "alternatywne platformy takie jak serwery ProLiant DL325 Gen10 i ProLiant DL385 Gen10 oparte o procesory AMD Epyc".  W związku z taką sytuacją, AMD może mieć całkiem udany kwartał, w przeciwieństwie do Intela. Ograniczone dostawy procesorów Intela dotyczą nie tylko Xeonów, ale wszystkich 12 nm i 14 nm produktów, co widocznie może się odbić na wszystkich segmentach rynku, a zwykły konsument dostrzeże to przez wzrost cen procesorów Intela.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: HP zaleca przejście z Intel Xeon na AMD Epyc

 0