Huawei chce wprowadzić system HongMeng OS ze wsparciem aplikacji z Androida

Huawei chce wprowadzić system HongMeng OS ze wsparciem aplikacji z Androida

O ile sytuacja wkrótce nie ulegnie drastycznym zmianom, to Huawei zostanie pozbawione możliwości dalszego wykorzystywania systemu Android w swoich smartfonach. Firma może jednak mieć alternatywę, bo od 2012 roku pojawiają się doniesienia, że Chińczycy pracują nad własnym systemem, który miałby konkurować z produktem Google. Teraz Richard Yu, prezes  Huawei Consumer Business Group ujawnił nieco detali na temat nowego systemu operacyjnego dla smartfonów. Firma chce uniknąć problemów, które spotkały BlackBerry OS, Windows Phone oraz Tizen i w przeciwieństwie do wymienionych, nowy system Huawei ma zapewniać natywne wsparcie dla wszystkich aplikacji stworzonych z myślą o Androidzie. Co więcej, jeśli producenci zdecydują się na rekompilację plików, wydajność rzekomo ma wzrosnąć nawet o ponad 60 procent. Najprawdopodobniej aplikacje będą udostępniane za pomocą alternatywy dla sklepu Play, czyli Huawei App Gallery, jednakże firma wciąż będzie miała problem z dostępem do amerykańskich aplikacji, jak  YouTube, Twitter, Instagram czy WhatsApp.

Odcięcie Huawei od Androida może być pierwszym gwoździem do trumny smartfonów Huawei. Na forach pojawiają się już głosy, o wstrzymaniu się z kupnem nowych modeli do czasu rozstrzygnięcia kwestii amerykańskiej blokady.

Według chińskich mediów, nowy system operacyjny jest obecnie nazywany "HongMeng OS". Wcześnie spekulowano, że oprogramowanie będzie się najzwyczajniej nazywać "KirinOS", co nawiązuje do procesorów chińskiego producenta. To jednak nie wszystko, bo według najnowszych doniesień, Huawei już testuje HongMeng OS w niektórych regionach Chin. Richard Yu twierdzi, że alternatywa dla Androida może być gotowa nawet jesienią, sugerując, że nowe flagowce Huawei Mate 30 Pro mogą pracować pod kontrolą tego systemu, zamiast Android 10 Q jak dotąd oczekiwano. Jeśli nie uda się tego dokonać w tak szybkim terminie, to obowiązywać będą wcześniejsze zapowiedzi, sugerujące premierę oprogramowania wiosną przyszłego roku, razem z debiutem Huawei P40 Pro.

HongMeng OS ma być dostępne nie tylko dla smartfonów i tabletów, ale trafić również do laptopów, zastępując Windows 10 i ma potencjał, by zostać wykorzystane w urządzeniach ubieralnych, telewizorach a nawet samochodach. Richard Yu przyznał, że Huawei będzie wkrótce zmuszone do wprowadzenia swojego własnego OS o towarzyszącego mu ekosystemu. Oczywiście o ile rząd USA podtrzyma decyzję o blokadzie. Dodał również, że wydarzenia z zeszłego tygodnia były "wielkim zaskoczeniem" i że "nie może uwierzyć, że rząd USA ograniczył dostępność Androida. To produkt konsumencki, który nie ma związku z kwestiami bezpieczeństwa sieci". W nieco innym tonie wypowiadają się źródła do, których dotarł The Information. System operacyjny Huawei, który wewnętrznie nazywany jest "Project Z", ma być daleki od ukończenia. System ten miał co najwyżej trafić do chińskich użytkowników i to po zakończeniu przejścia na 5G, ponieważ firma nigdy nie podejrzewała, że zostanie globalnie odcięta od Androida.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Huawei chce wprowadzić system HongMeng OS ze wsparciem aplikacji z Androida

 0