Huawei: Chińskiej innowacyjności nie da się powstrzymać

Huawei: Chińskiej innowacyjności nie da się powstrzymać

Zhang Ping'an, dyrektor generalny Huawei Cloud, odrzucił obawy, że ograniczony dostęp Chin do najnowocześniejszych procesorów AI, takich jak Nvidia H100/H200 i B100/B200, utrudni postęp w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Przemawiając na World AI Conference w Szanghaju, Zhang Ping'an podkreślił, że Chiny nie powinny polegać wyłącznie na tych zaawansowanych chipach, aby osiągnąć pozycję lidera w tej dziedzinie. „Nikt nie zaprzeczy, że w Chinach mamy ograniczoną moc obliczeniową” — powiedział. „Nie możemy jednak polegać wyłącznie na posiadaniu chipów AI z zaawansowanego procesu produkcyjnego jako ostatecznej podstawie infrastruktury AI”.

Huawei twierdzi, że postęp Chin w dziedzinie sztucznej inteligencji nie zostanie zatrzymany przez sankcje USA nałożone na procesory graficzne i technologię produkcji chipów

Huawei opracowuje własne procesory serii Ascend 910 do zastosowań w sztucznej inteligencji, które, jak twierdzi, są konkurencyjne w stosunku do procesorów A100 firmy Nvidia. Choć analitycy z Europy i USA tego nie potwierdzają, chińskie podmioty, takie jak Baidu, Huawei i Tencent, muszą polegać na krajowej technologii z uwagi na brak dostępu do zaawansowanych procesorów Nvidia bez zgody rządu USA. Jednak procesory te są produkowane w starszej technologii, co sprawia, że nie dorównują nowoczesnym procesorom AI i HPC, takim jak AMD Instinct MI300X czy Nvidia Hopper. SMIC, który produkuje chipy dla Huawei i Biren, nie ma dostępu do najnowocześniejszego sprzętu, co sprawia, że Chiny pozostają w tyle pod względem wydajności obliczeniowej.

Aby zniwelować brak dostępu do zaawansowanych procesorów AI, Zhang zaproponował holistyczne podejście łączące technologie chmurowe, brzegowe i sieciowe w celu zwiększenia wydajności i zmniejszenia zużycia energii podczas zadań związanych ze sztuczną inteligencją. Dodał, że Huawei Cloud jest jednym z wiodących dostawców usług AI.

Zhang opowiedział się również za wykorzystaniem technologii chmurowych w celu zrekompensowania braku najnowocześniejszych procesorów AI. Nie sprecyzował jednak, czy zaleca wykorzystanie procesorów Huawei w chmurze Huawei, czy trenowanie dużych modeli językowych na maszynach innych dostawców i uruchamianie ich w chmurze Huawei. „Jeśli uważamy, że brak najnowocześniejszych układów scalonych AI oznacza, że nie będziemy w stanie przewodzić w dziedzinie AI, to musimy porzucić ten punkt widzenia” – powiedział Zhang.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Huawei: Chińskiej innowacyjności nie da się powstrzymać

 0