Huawei drugim producentem smartfonów. Apple i Samsung zaliczają spadki

Huawei drugim producentem smartfonów. Apple i Samsung zaliczają spadki

Najnowszy raport IDC na temat sytuacji na rynku smartfonów, pokazuje, że niektórzy producenci mogą mieć powody do obaw. Według analityków, branża zwolniła aż o 6,6 procent w porównaniu do ubiegłego roku w analogicznym okresie. Dostawy zarówno Samsunga jak i Apple spadły, ale jest jeden producent smartfonów, który zaliczył wzrost. Dla Huawei pierwszy kwartał tego roku był bardzo pozytywny i Chińczycy ponownie przeskoczyło Apple, stając się drugim największym producentem smartfonów na świecie. Łączne dostawy sprzętu w pierwszym kwartale 2019 roku spadły do 310,8 miliona sztuk, podczas gdy rok wcześniej wysłano na rynek 322,7 miliona urządzeń.  Pomimo spadku o 8,1 procenta porównując rok do roku, to Samsung zdołał utrzymać prowadzenie i utrzymać się na pozycji lidera w branży smartfonów, posiadając 23,1 procenta udziałów w globalnym rynku.

Samsung, Huwei, Apple - taka kolejność zapewne utrzyma się przez cały 2019 rok.

W przypadku Apple sytuacja wygląda dużo gorzej, bo dostawy tego producenta spadły z 52,2 miliona sztuk do 36,4 miliona, co jest ogromną różnicą. W tym samym czasie Huawei zdołało zwiększyć ilość wysłanych na rynek sztuk o niemal 20 milionów w porównaniu do roku ubiegłego. Apple i Huawei w ubiegłym roku wymieniali się pozycjami pomiędzy drugim i trzecim miejscem w rankingu, jednakże obecnie to znów Chińczycy górują nad Amerykanami. Huawei osiągnęło ten sukces pomimo trwającej walki z rządem USA i można sobie wyobrazić jak wielki mógłbym być udział chińskich smartfonów w zestawieniu, gdyby były one dostępne w Ameryce. Gdyby nie wzrost zanotowany przez Huawei z 39,9 miliona do 59,1 miliona sztuk, sytuacja w branży prezentowała by się jeszcze gorzej.

Samsung pozostaje na szczycie zestawienia, dostarczając w pierwszym kwartale 2019 roku 71,9 miliona smartfonów. Firma ta kontroluje niemal ćwierć rynku, jednak coraz bardziej czuje oddech Huawei na swoich plecach. Koreańczycy opublikowali niedawno kwartalne sprawozdanie finansowe, gdzie pokazali spadek o 60 procent, tłumacząc jednak słabą sprzedażą chipów i utrzymując, że seria Galaxy S10 utrzymuje dobre wyniki sprzedażowe. Staje się coraz bardziej oczywiste, że Huawei koncentruje się na zwiększaniu swojej pozycji w świecie urządzeń mobilnych,  a smartfony są ich główną siłą napędową" - powiedział Ryan Reith, wicedyrektor programu IDC - "Ogólny rynek smartfonów nadal jest wyzwaniem w niemal wszystkich obszarach, ale Huawei było w stanie zwiększyć ilość dostaw o 50 procent, nie tylko stając się wyraźnie numerem 2 w podziale rynku, ale też zmniejszając przewagę Samsunga".

Pokaż / Dodaj komentarze do: Huawei drugim producentem smartfonów. Apple i Samsung zaliczają spadki

 0