Huawei Mate 30 z odblokowanym bootloaderem. Aplikacje Google każdy wgra sam

Huawei Mate 30 z odblokowanym bootloaderem. Aplikacje Google każdy wgra sam

Ujawniona właśnie nowa seria smartfonów Huawei Mate 30 wprowadza wiele nowości i została pozytywnie odebrana w mediach. Najnowsze flagowce posiadają wszelkie elementy, które powinien posiadać współczesny smartfon z najwyższej półki, w tym jedne z najlepszych aparatów, jakie można kupić razem ze smartfonem. Nowe urządzenia pojawią się jednak na rynku bez zainstalowanych aplikacji i usług Google, co jest efektem napięć pomiędzy Chinami i rządem USA. Impas trwa od kilku tygodni i nie widać końca, ku wielkiej konsternacji Huawei. Jednak wciąż może być sposób na uzyskanie swoich ulubionych aplikacji Google w serii Mate 30. Według raportu Android Authority, dyrektor generalny Huawei Richard Yu powiedział, że będzie to możliwe i stosunkowo łatwe do wykonania.

W Huawei Mate 30 będzie możliwe samodzielne wgranie aplikacji Google. Dla większości użytkowników będzie to jednak nie do przyjęcia - płacąc spore pieniądze za flagowca, będą oczekiwać kompletnego produktu.

"Ograniczyliśmy [odblokowywanie bootloadera], ponieważ chcieliśmy zagwarantować większe bezpieczeństwo konsumentów. Ale tym razem pozostawiamy konsumentom więcej swobody, aby mogli sami więcej dostosowywać. Planujemy więc pozwolić konsumentom to zrobić" - powiedział Richard Yu.  Odblokowany bootloader pozwoli na wgranie niestandardowego "recovery", takiego jak TWRP i względnie bezproblemowe wgranie pakietu GApps. Pozwoli to również zainstalować niestandardowe ROM'y i zrootować urządzenie. Niestety póki co nie wiadomo, czy bootloader będzie odblokowany od razu po wyjęciu z pudełka, czy też trzeba poprosić o kod odblokowujący? Najprawdopodobniej będzie to ta druga opcja.

 

Usługi takie jak sklep Google Play i Usługi Google Play nie są zwykłymi aplikacjami i wymagają uprawnień, których nie można przyznać standardowym aplikacjom użytkownika. Pobranie i zainstalowanie pakietu APK nie zadziała w tym przypadku, ponieważ aplikacje te muszą być instalowane jako aplikacje systemowe z dużo wyższymi niż normalnie uprawnieniami. Jedynym sposobem na obejście tego jest problemu jest wgranie ich z poziomu recovery takiego jak TWRP - podobnie jak w przypadku rootowania telefonu lub instalowania modyfikowanej wersji Androida. Proces ten jest dość prosty i istnieje wiele instrukcji dostępnych online, więc jeśli ktoś skreśla Mate 30 z powodu braku Google Apps, to przy odrobinie wkładu własnego, problem ten przestanie istnieć.

AKTUALIZACJA 23.09.2019 09:10

Rzecznik Huawei poinformował, że pomimo komentarza Richarda Yu, firma nie ma planów odblokowania bootloadera. Sytuacja z Huawei robi się coraz bardziej nieciekawa. Przez miesiące pojawiały się pytania, w jaki sposób Huawei zastąpi usługi Google Play w serii Mate 30. Podobno Huawei od lat pracuje nad zamiennikiem Androida, a 9 sierpnia wprowadzono HarmonyOS. Jednak założyciel i dyrektor generalny Huawei Ren Zhengfei przyznał na początku tego miesiąca, że ​​firma jeszcze nawet nie zastanawiała się, jak uruchomić HarmonyOS na telefonie komórkowym. Zarówno Mate 30, jak i Mate 30 Pro mają zainstalowaną wersję Androida AOSP (open source) wraz ze sklepem aplikacji Huawei. Jest to podobne do wersji Androida, którą można znaleźć na tabletach Amazon Fire. Szkoda, bo wiele osób mogłoby się skusić na Mate 30, gdyby istniała możliwość łatwego dodania aplikacji Google, a Huawei w pewien sposób ominąłby nałożone restrykcje, przenosząc niektóre czynności na użytkowników. Bez sklepu i aplikacji Google, seria Mate 30 dla wielu użytkowników jest z miejsca skreślona.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Huawei Mate 30 z odblokowanym bootloaderem. Aplikacje Google każdy wgra sam

 0