Huawei MateBook X – odpowiedź na MacBook Air i Surface Laptop

Huawei MateBook X – odpowiedź na MacBook Air i Surface Laptop

Firma Huawei zaprezentowała dzisiaj na specjalnym wydarzeniu w Berlinie MateBook X – swój flagowy laptop mający konkurować z innymi, luksusowymi produktami gigantów branży.

Jeśli chodzi o wygląd, ergonomię i wykończenie, laptop Huawei pozbawiony jest technologii aktywnego chłodzenia, a stosunek ekranu do obudowy wynosi tutaj 88%, a ramki są o grubości 4,4 mm. Rzekomo chińska firma użyła systemu chłodzenia opartego o rozwiązania z dziedziny aeronautyki. Sercem urządzenia jest procesor 7. generacji Intel Core i5 lub i7 ze zintegrowanym układem Intel HD 620. Ponadto laptop posiada, do wyboru, 4 lub 8 GB LPDDR3 RAM, a w standardzie oferuje dysk SSD o pojemności 256 bądź 512 GB. 13-calowy ekran legitymuje się rozdzielczością 2K (proporcje obrazu 3:2 jak w Surface, ale brak funkcji dotykowych) i jest pokryty warstwą Corning Gorilla Glass. Producent chwali się, że jest to pierwszy laptop z obsługą Dolby Atmos, a jego głośniki zostały zaprojektowane wspólnymi siłami z Dolby.

Lekkim rozczarowaniem MateBook X może okazać się pamięć RAM – maksimum oferowane przez Huawei to zaledwie 8 GB. 

Ciekawym patentem jest także zastosowanie czytnika linii papilarnych w przycisku do włączania urządzenia. Jest on kompatybilny z technologią Windows Hello. Laptop wyposażony jest także w podświetlaną klawiaturę a także wysokiej jakości precyzyjną płytkę dotykową (Precision Trackpad), znaną z urządzeń marki Surface. Producent twierdzi, że w pełni naładowany akumulator (41,4 Wh) wystarczy na 10 godzin użytkowania. Ważnym punktem, w którym laptop Huawei ma przewagę nad produktami Apple czy Microsoftu są porty - MateBook X posiada aż dwa złącza USB typu C (po jednym z każdej strony), a oprócz tego znajdziemy tu standardowy port USB typu A, wejście HDMI a także - o dziwo - VGA.
Oprócz modelu z oznaczeniem X, chińska korporacja zaprezentowała inne sprzęty z tej rodziny, jednak nie poświęciła im aż tyle uwagi. Są to MateBook E, będący urządzeniem 2w1 z dotykowym ekranem 2K i baterią o żywotności równej około 9 godzin. MateBook D to z kolei najbardziej tradycyjny sprzęt, mierzący w średnią półkę. Jest to laptop z ekranem 1080p, procesorem Kaby Lake i5 bądź i7, pamięcią w trzech konfiguracjach (4, 8 lub 16 GB RAM) oraz 1 TB dyskiem HDD, którego można dodatkowo wzbogacić o jednostkę SSD. Co ciekawe, posiada on dosyć przyzwoity układ graficzny, Nvidia GeForce 940 MX z 2 GB GDDR5 RAM. Wszystkie powyższe MateBooki wejdą do sprzedaży latem, a ceny będą zaczynały się odpowiednio od: 1399 EUR (model X), 999 EUR (model E) oraz 799 EUR (model D).

Pokaż / Dodaj komentarze do: Huawei MateBook X – odpowiedź na MacBook Air i Surface Laptop

 0