Huawei MateStation B515 - nie tylko Apple ma komputer z autorskim CPU

Huawei MateStation B515 - nie tylko Apple ma komputer z autorskim CPU

 

Apple to nie jedyny technologiczny gigant, który w ostatnim czasie postanowił spróbować swoich sił w komputerach napędzanych autorskimi procesorami, ponieważ Huawei zamierza podążać podobną drogą. W przypadku chińskiego przedsiębiorstwa stanowi to realizację państwowego programu uniezależnienia się od dostawców technologii z Zachodu. Do sieci właśnie wyciekły zaś szczegóły i zdjęcia MateStation B515, czyli komputera stacjonarnego, który w pierwszej kolejności sprzedawany ma być rządowi i korporacjom z Państwa Środka, ale plany zakładają, że trafi także do normalnej komercyjnej sprzedaży. Pecet Huawei ma być komputerem o wysokiej wydajności z możliwością rozbudowy, choć podobnie jak autorskie CPU od Apple, tutaj również wykorzystano procesor bazujący na architekturze ARM, która dotychczas wykorzystywana była głównie w mobilnych urządzeniach.

Do sieci właśnie wyciekły szczegóły i zdjęcia MateStation B515, czyli komputera stacjonarnego od Huawei ich autorskim CPU ARM.

Sercem komputera będzie procesor ARM o nazwie Kunpeng 920 (D920S10). Ten został opracowany przez HiSilicon (firma należąca do Huawei, która odpowiada m.in. za układy Kirin) i wyprodukowany przez TSMC w 7 nm. CPU wykorzystane w MateStation posiadać będzie cztery lub osiem rdzeni o taktowaniu 2,6 GHz (topowa konfiguracja chipów Kunpeng 920 posiadać może do 64 rdzeni przy TDP 180 W, ale taka wersja przeznaczona ma być do innych projektów). W odróżnieniu od Apple, Huawei wykorzystuje raczej standardowe komponenty w przypadku reszty komputera. Znajdziemy tu cztery sloty na pamięci UDIMM (wsparcie do 64 GB RAM typu DDR4-2400), sześć gniazd SATA 3.0 oraz dwa M.2 na dyski SSD w tym formacie.     

Takie podejście sprawia, że MateStation wydaje się zdecydowanie bardziej elastycznym rozwiązaniem od Macków M1. Huawei postawiło ponadto na standardowe GPU AMD R7 Radeon 430, a płyta główna pozwala na dalszą rozbudowę, gdyż oferuje kilka slotów PCIe 3.0 (jeden x16, jeden x4 i jeden x1). Znajdziemy tu także cztery porty USB 3.0, cztery USB 2.0 plus dwa NIC na gigabitowy Ethernet. Huawei MateStation B515 oferowane będzie wraz z 23,8-calowym monitorem Full HD, a metalowa stacja robocza jest dość kompaktowa, ponieważ jej pojemność to tylko 8 litrów. Jedna z konfiguracji na zdjęciach wyposażona jest w 8-rdzeniowe CPU, 8 GB pamięci RAM, 256 GB dysk SSD, napęd DVD, GPU R7 430 i 180 W zasilacz. Nie ujawniono jeszcze ceny komputera, a nie mamy też pewności, jaki OS napędzać będzie ten sprzęt (zapewne lokalna dystrybucja Linuxa).      

Pokaż / Dodaj komentarze do: Huawei MateStation B515 - nie tylko Apple ma komputer z autorskim CPU

 0