Huawei po cichu wprowadza chip ARM 5 nm. Amerykanie są w szoku

Huawei po cichu wprowadza chip ARM 5 nm. Amerykanie są w szoku

Rząd USA od lat ogranicza chińskim firmom dostęp do najnowszych technologii amerykańskich, wpędzając w kłopoty przedsiębiorstwa takie jak Huawei, które polegają na zaawansowanych układach. Niedawno amerykańskie organy regulacyjne były zdumione, gdy chińska firma SMIC rozpoczęła produkcję masową procesorów ARM w technologii 7 nm, a teraz przechodzi na proces technologiczny 5 nm. To kolejny szokujący postęp w produkcji chipów w Chinach.

Jesienią tego roku Huawei wypuścił smartfon Mate 60, wyposażony w procesor Kirin 9000S, który wykonano w procesie 7 nm. Chociaż Kirin 9000S nie dorównuje najnowszym chipom Qualcomma czy MediaTeka, to jednak znaczący krok naprzód w technologii, którego nikt nie spodziewał się po SMIC. Jednak to nie koniec innowacji. Huawei ogłosił już dostępność kolejnego chipa, Kirin 9006C, produkowanego w technologii 5 nm. Posiada on osiem rdzeni ARM (cztery A77 i cztery A55) taktowanych maksymalnie zegarem 3,13 GHz. Firma zapewnia, że ten układ oferuje "większą wydajność, przy niższym zużyciu energii i szybszym przetwarzaniu". To powrót Huaweia do poziomu, na którym był w 2020 roku, kiedy to zadebiutował oryginalny Kirin 9000, wyprodukowany przez TSMC.

Kirin 9006C jest obecnie dostępny tylko w laptopie Huawei Qingyun L540, ale wkrótce zapewne pojawi się w większej liczbie urządzeń.

Przed obecną eskalacją napięć, większość chińskiego zapotrzebowania na najnowszej generacji układy scalone zaspokajało TSMC, przy czym Huawei był jednym z głównych klientów w Chinach. Mimo że TSMC ma swoją siedzibę na Tajwanie, korzysta z amerykańskiej technologii i podlega amerykańskim regulacjom dotyczącym eksportu. Reakcją na ograniczenia technologiczne ze strony USA było skupienie się na produkcji krajowych układów scalonych w Chinach. Jednak w 2022 roku Stany Zjednoczone jeszcze bardziej ograniczyły Chiny, uniemożliwiając im zakup maszyn do litografii w ekstremalnym ultrafiolecie, co skutkowało koniecznością korzystania z mniej zaawansowanej technologii litografii w głębokim ultrafiolecie (DUV).

Używanie sprzętu DUV do produkcji chipów w procesie technologicznym 5 nm jest złożonym i kosztownym procesem, a nawet dostępność tego sprzętu nie jest nieograniczona. Stany Zjednoczone wywierają presję na rząd holenderski, aby przyspieszył plany wstrzymania sprzedaży litografii do Chin. W rezultacie firma holenderska ASML będzie mogła sprzedawać swoje wiodące na rynku maszyny DUV do Chin tylko do końca 2023 roku.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Huawei po cichu wprowadza chip ARM 5 nm. Amerykanie są w szoku

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł