Huawei podpisuje umowę patentową z największym chińskim rywalem

Huawei podpisuje umowę patentową z największym chińskim rywalem

Zanim sankcje z czasów Trumpa sprawiły, że przestało być jednym z największych graczy na rynku smartfonów, Huawei było nawet przez krótki czas największym producentem telefonów na świecie, wyprzedzając zarówno Samsunga, jak i Apple. Najnowsze ogłoszenia pokazuje zaś, jak bardzo chiński gigant upadł od tego czasu.

Huawei ogłosiło, że zawarło umowę wzajemnej licencji patentowej ze swoim największym krajowym rywalem. Oppo, spółka macierzysta OnePlus i spółka zależna jednego z największych chińskich producentów elektroniki, ma teraz globalne prawa do szerokiego portfolio patentów Huawei 5G.

Huawei ogłosiło, że zawarło umowę wzajemnej licencji patentowej ze swoim największym krajowym rywalem.

Huawei podpisuje umowę patentową z największym chińskim rywalem

Firmy nie ujawniły warunków finansowych umowy, ale dzięki informacjom, które Huawei udostępniło w przeszłości, mamy pewne pojęcie o tym, jakie pieniądze wchodziły tu w grę. Kiedy firma ogłosiła, że ​​planuje bardziej agresywnie zarabiać na swoim portfelu patentów w zeszłym roku, powiedziała, że ​​będzie pobierać od producentów telefonów „rozsądne” 2,5 dolara za licencję na swoje technologie. Huawei powiedziało również, że spodziewa się wygenerować dodatkowe 1,2 do 1,3 miliarda dolarów przychodów w latach 2019-2021 w związku z tym ruchem. Jeśli wziąć pod uwagę, że Oppo i Vivo (oba należące do chińskiego BBK Electronics) sprzedały w ostatnim kwartale ponad 51 milionów smartfonów, możemy mówić o naprawdę ogromnych sumach. 

Jednocześnie Oppo uzyskuje dostęp do niektórych krytycznych technologii. Od 2021 r. około 18,3 procent patentów Huawei 5G należało do kategorii Standard Essential Patent (SEP), co oznacza, że ​​uznano je za kluczowe dla standardu 5G. W tamtym czasie Huawei miało najwięcej patentów SEP związanych z 5G ze wszystkich firm na świecie.

Ciekawe, czy umowa wzbudzi zainteresowanie ustawodawców w USA i innych częściach świata. Przez większą część ostatniej dekady BBK udało się pozostać poza radarem organów regulacyjnych i mediów głównego nurtu, w odróżnieniu od Huawei i ZTE. Przez to, jak bardzo rozdrobniony jest ten gigant, jeśli chodzi o portfolio marek, nie przykuwa aż tyle uwagi, choć w rzeczywistości jest jednym z największych i najważniejszych producentów telefonów na świecie.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Huawei podpisuje umowę patentową z największym chińskim rywalem

 0