Huawei traci architekturę ARM. To gwóźdź do trumny działu smartfonów?

Huawei traci architekturę ARM. To gwóźdź do trumny działu smartfonów?

Google, Microsoft, Intel, Qualcomm i wiele innych firm postanowiło odciąć się od Huawei, podporządkowując się zakazowi sprzedaży podzespołów i oprogramowania wprowadzonemu przez administrację Trumpa. Dziś jednak Chińczycy stanęli w obliczu właściwie katastrofy - brytyjski producent Arm Holdings również całkowicie zawiesił współpracę z Huawei. Cytując wewnętrzną notatkę, BBC donosi, że firma odpowiedzialna za architekturę ARM przekazała pracownikom, że ich technologia zawiera elementy stworzone przez Amerykanów, w związku z czym, należy przyjąć, że blokada nałożona przez Trumpa ma również zastosowanie i w tym przypadku. Konsekwencją takiego rozumowania jest natychmiastowe wstrzymanie wszelkich aktywnych kontraktów, wsparcia i oczekujących zobowiązań wobec Huawei.

Huawei ewidentnie jest kartą przetargową w wojnie handlowej z Chinami i przyszłość producenta smartfonów wygląda naprawdę nieciekawie.

ARM rzekomo poinstruowało pracowników, aby informowało Huawei, że w związku z tą "niefortunną sytuacją" nie mogą dłużej "zapewniać wsparcia, dostarczać technologii (zarówno oprogramowania, kodu, czy aktualizacji), angażować się w dyskusje techniczne, ani omawiać żadnych innych technicznych spraw z Huawei, HiSilicon, ani żadną inną powiązaną firmą". Jest to kolejny i jak dotąd najbardziej dotkliwy cios dla Huawei, boi wydaje się to dotyczyć również spółki zależnej ARM China, która została założona w zeszłym roku jako spółka joint venture, której celem jest rozwój, sprzedaż i wspieranie produktów w regionie, pozostawiając Huawei bez żadnego dostępu do architektury ARM. Huawei może bez przeszkód kontynuować produkcję swoich obecnych chipów, także Kirin 980 obecny w seriach Huawei P30 i Honor 20 oraz budżetowy Kirin 710 nie są zagrożone. Problemem są przyszłe układy. Kirin 985 nie jest ukończony i w obecnej sytuacji nie może zostać dokończony. Huawei Mate 30 właśnie zostało bez SoC, chyba że Huawei całkowicie go przebuduje.

Huawei przygotowywało się na najgorsze, tworząc własny odpowiednik Google Store i przyspieszając prace nad alternatywą dla Androida. Jednakże z całą pewnością nie przewidywali utraty dostępu do całego katalogu aplikacji. Ogromnym zaskoczeniem jest również posunięcie Arm Holdings, które potencjalnie może doprowadzić do wyrzucenia Huawei z rynku smartfonów. Huawei może przetrwać bez oprogramowania oferowanego przez amerykańskie firmy, jednakże jeśli nie będzie w stanie tworzyć procesorów do swoich urządzeń, stracą pozycję i nie będą konkurencyjni. Huawei może nie być również w stanie kupić procesorów od konkurencji, bo większość jest oparta o architekturę ARM. Nawet jeśli byliby w stanie stworzyć własny procesor, nie korzystając z rdzeni ARM, to należy pamiętać, że Android jest kompatybilny wyłącznie z ARM i Intel x86.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Huawei traci architekturę ARM. To gwóźdź do trumny działu smartfonów?

 0