Huawei wszystkich wykiwał? Nowy Kirin 9000S podobno wcale nie jest taki nowoczesny

Huawei wszystkich wykiwał? Nowy Kirin 9000S podobno wcale nie jest taki nowoczesny

Podczas premiery Huawei Mate 60 Pro pod koniec sierpnia, firma nie ujawniła szczegółów dotyczących chipsetu, na którym oparła swój nowy flagowiec. Dopiero po otworzeniu telefonu pojawiły się pierwsze informacje na ten temat. Okazało się, że pod maską Mate 60 Pro kryje się chipset Kirin 9000S, a do jego wytworzenia podobno wykorzystano technologię 7 nm. To odkrycie wywołało pewien niepokój wśród urzędników rządu Stanów Zjednoczonych, którzy uważali, że SMIC i Huawei weszli nielegalnie w posiadanie nowoczesnej technologii. 

Kirin 9000S nie taki nowoczesny jak sądziliśmy?

W roku 2020 Departament Handlu Stanów Zjednoczonych wprowadził istotne zmiany w zasadach eksportu, co zablokowało możliwość wysyłki nowoczesnych układów do Huawei. Jednocześnie zablokowano możliwość rozwoju chińskiej fabryki SMIC, która w 2020 roku wykorzystała swój ówcześnie najbardziej zaawansowany proces technologiczny 14 nm, do wytworzenia swojego pierwszego układu Kirin 710A dla Huawei, który był przeznaczony dla smartfonów średniej klasy. Układ Kirin 9000S, który znajduje się na pokładzie 5G Mate 60 Pro również wyprodukowało SMIC. Jak im się więc udało przejść  14 nm do 7 nm, bez dostępu do odpowiednich technologii? Podobno... wcale.

Kirin 9000S podobno wcale nie jest wyprodukowany w procesie 7 nm, ale 14 nm. SMIC miało mocno podrasować technologię, co pozwoliło na osiągniecie zbliżonej wydajności w końcowym produkcie.

Wcześniejsze informacje sugerowały, że SMIC wykorzystało proces technologiczny 7 nm, ale najnowsze ustalenia sugerują, że mógł być on zbudowany przy użyciu znanego wcześniej procesu SMIC 14 nm, z zastosowaniem "specjalnych technik", które pozwoliły na osiągnięcie wydajności na poziomie odpowiadającym układom 7 nm.  

Dyrektor generalny firmy analitycznej Fomalhaut Techno Solutions, Minatake Mitchell Kashio, w komunikacie przekazanym South China Morning Post, podkreślił, że chipset Kirin 9000S nie spełnia standardów konwencjonalnego chipa 7 nm, lecz jest oparty na technologii 14 nm. Jednakże Kashio dodał, że zastosowano "specjalne techniki" w celu podniesienia wydajności tego komponentu na poziomie zbliżonym do chipsetów 7 nm. Niemniej jednak, wyniki testów porównawczych Kirin 9000S wydają się potwierdzać jego wydajność zbliżoną do chipsetów 7 nm, pomimo uwag Kashio. To odkrycie może wprowadzić pewne zamieszanie w ocenie rzeczywistych parametrów technicznych chipsetu Kirin 9000S i dalszych kwestii związanych z tym układem.

Istnieje oczywiście opcja, że SMIC faktycznie produkuje nowe Kiriny w starszym procesie 14 nm, dopracowując technologię i osiągając wydajność zbliżoną do 7 nm. Byłoby to jednak zaskakujące, bo od dawna słyszymy doniesienia o tym, że Chińczycy faktycznie produkują w 7 nm - technologii, którą mieli skopiować od TSMC. Starszy proces jest jednak możliwy - SMIC ma tutaj duży uzysk, w przeciwieństwie do 7 nm, co znacznie obniża koszty i choć nie jest to przełom, o jakim myśleliśmy, to osiągnięcie i tak jest godne uwagi. 

A może ktoś nam mydli oczy? Nie brakuje uwag, że to samo Huawei odsuwa kontrowersje od swoich układów, chcąc uniknąć kolejnej fali amerykańskich sankcji (co może tłumaczyć ich powściągliwość w chwaleniu się osiągnięciami). Pojawiają się również głosy, że to sami Amerykanie próbują umniejszać znaczenie chińskich osiągnięć, którzy przecież nie mogli osiągnąć żadnego postępu bez zachodniej technologii (w oczach amerykańskich urzędników oczywiście). Na odpowiedzi niestety będziemy musieli jeszcze poczekać, aż ktoś porządnie (dosłownie) prześwietli nowego Kirina.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Huawei wszystkich wykiwał? Nowy Kirin 9000S podobno wcale nie jest taki nowoczesny

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł