Huawei wycofuje się z Europy. Jak ta decyzja wpłynie na zwykłych konsumentów?

Huawei wycofuje się z Europy. Jak ta decyzja wpłynie na zwykłych konsumentów?

Firma Huawei opuszcza europejski rynek telekomunikacyjny. Decyzja została podjęta głównie z uwagi na działania Stanów Zjednoczonych, które przekonywały inne kraje do blokowania budowy infrastruktury telekomunikacyjnej chińskiej marki. Huawei będzie kontynuował prace najprawdopodobniej tylko w trzech krajach: Niemczech, Hiszpani oraz na Węgrzech.

Firma Huawei, mimo, że większości ludzi znana jest z produkcji elektroniki do codziennego użytku, prężnie działa także na rynku telekomunikacyjnym. Jak wiele innych marek, również ten producent ma różne działy. Bez wątpienia najbardziej rozpoznawalnym jest ten, który odpowiada za smartfony, smartwatche, laptopy i inne pokrewne urządzenia. O tą część działalności chińskiej firmy nie musimy się martwić. Nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie sklepy z elektroniką będą uboższe o produkty Huaweia. Dużo inaczej wygląda jednak sprawa z działem odpowiedzialnym za rozwiązania telekomunikacyjne. O tym, że firma w jakiś sposób "podpadła" Stanom Zjednoczonym wiemy od dłuższego czasu. Oficjalnie chodziło o szpiegowanie przez Huaweia.

Huawei wraca na rodzimy rynek. Jeśli chodzi o Europę, firma ma pozostać tylko w trzech krajach: Niemczech, Hiszpanii oraz na Węgrzech.

Antena

W rezultacie USA nałożyły na markę dotkliwe ograniczenia, które poskutkowały między innymi tym, że kupując dzisiaj nowy smartfon Huawei możemy zapomnieć o dostępie do usług Google (przynajmniej w łatwy sposób). Na tych restrykcjach jednak się nie skończyło. Stany Zjednoczone przekonywały kraje europejskie, aby te nie pozwalały chińskiej firmie na budowę infrastruktury telekomunikacyjnej, w tym tej niezbędnej do łączności 5G.

Sprawa znacząco pogorszyła się tuż po wybuchu wojny na Ukrainie. Europejscy politycy zmienili sposób postrzegania bezpieczeństwa. Uzależnienie od rosyjskiego gazu pokazało, jak niebezpieczne może być opieranie się na surowcach lub technologii dostarczanych tylko z jednego kraju. W rezultacie Huawei wraca na rodzimy rynek. Jeśli chodzi o Europę, firma ma pozostać tylko w trzech krajach: Niemczech, Hiszpanii oraz na Węgrzech. Jak te decyzje wpłyną na zwykłych obywateli? Na razie ciężko powiedzieć. Możemy jednak przewidywać, że Chińczycy będą znacznie szybciej rozwijać sieć 5G oraz kolejne standardy łączności bezprzewodowej.

[Aktualizacja dn. 01.12.2022]
Otrzymaliśmy oficjalne stanowisko w tej sprawie.


"Huawei CBG Polska informuje: Huawei nie zamierza opuszczać polskiego rynku. Konsumenci pozostają w centrum wszystkich naszych działań. Podtrzymujemy nasze zobowiązanie do wprowadzania inteligentnych innowacji zapewniających lepsze doświadczenia, a także dostarczania wysokiej jakości produktów i usług posprzedażowych dla konsumentów w całej Polsce."

 

 

 

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Huawei wycofuje się z Europy. Jak ta decyzja wpłynie na zwykłych konsumentów?

 0