Huawei wyprzedził Samsunga w rynku składanych smartfonów i to pomimo sankcji

Huawei wyprzedził Samsunga w rynku składanych smartfonów i to pomimo sankcji

Pomimo amerykańskich sankcji, które znacznie zahamowały rozwój Huawei, firma udaje się powrócić na czołową pozycję w segmencie telefonów składanych, wyprzedzając dotychczasowego lidera, Samsunga.

Huawei, choć prawie wyeliminowany z rynku smartfonów przez amerykańskie ograniczenia, skupił się na rozwoju własnych procesorów i innowacyjnych technologii. Efekty tych działań są widoczne w segmencie telefonów składanych. Z analizy Counterpoint Technology Market Research wynika, że Huawei odnotował imponujący wzrost sprzedaży o 257% w pierwszym kwartale 2024 roku w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Udział firmy w rynku wzrósł z 14% do 35%.

Z 35% udziałem Huawei wyprzedził Samsunga w dziedzinie telefonów składanych.

Tymczasem Samsung zanotował spadek o 42%, a jego udział w rynku zmniejszył się z 58% do 23%. Jeszcze rok temu Samsung dominował w segmencie telefonów składanych, mając czterokrotnie większy udział w rynku niż najbliższy konkurent. Obecnie jednak to Huawei zajmuje pierwsze miejsce, a Samsung spadł na drugą pozycję.

Huawei, znany ze swoich innowacji w technologii 5G, wprowadził na rynek nowy telefon składany X5 z pionowym podziałem, przypominającym książkę. Zaledwie trzy kwartały po premierze, model ten stał się najlepiej sprzedającym się telefonem składanym w Chinach. Wzrost sprzedaży Huawei wspiera także rosnący patriotyzm konsumencki, zachęcający do zakupu krajowych produktów, co negatywnie wpłynęło na sprzedaż urządzeń Samsunga i Apple.

Na drugim miejscu w rynku telefonów składanych znajduje się Samsung, który zanotował znaczący spadek sprzedaży. Apple również odnotowało problemy, ale udało mu się ponownie zyskać na rynku.

Na trzeciej pozycji plasuje się Honor, z udziałem rynkowym wynoszącym 12%, co stanowi wzrost z ubiegłorocznych 3%. Popularność modelu Honor Magic V2 przyczyniła się do wzrostu sprzedaży o 460%.

Motorola również odnotowała imponujący wzrost, wynoszący 1473%, co pozwoliło jej zająć czwarte miejsce z 11% udziałem w rynku. Model Razr 40 okazał się szczególnie popularny w Ameryce Północnej.

Ogólny rynek telefonów składanych wzrósł o 49% rok do roku. Ciekawostką jest zmiana preferencji konsumentów – podczas gdy wcześniej popularniejsze były telefony składane poziomo (klasyczne „clamshell”), obecnie 55% rynku zajmują telefony składane pionowo, przypominające książkę.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Huawei wyprzedził Samsunga w rynku składanych smartfonów i to pomimo sankcji

 0