Huawei zaczęło wyświetlać reklamy na ekranie blokady swoich smartfonów

Huawei zaczęło wyświetlać reklamy na ekranie blokady swoich smartfonów

Użytkownicy smartfonów Huawei wyrażają swoje niezadowolenie z ostatniego ruchu chińskiego producenta. Jak donoszą bowiem w sieci, ten zaczął wyświetlać reklamy na ekranie blokady telefonów, oczywiście nie pytając ich właścicieli o zdanie. W sieci Reddit powstało już kilka wątków w tym temacie w ostatnich 24 godzinach i wygląda na to, że sprawa dotyczy głównie Europy (pojawiają się doniesienia z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Norwegii czy Niemiec), gdzie Huawei miało rozpocząć wyświetlanie reklam serwisu Booking.com na zablokowanym ekranie. Nie są to interaktywne reklamy, a jedynie element rotacyjnych tapet, z których korzystają użytkownicy smartfonów Huawei domyślnie za sprawą opcji Magazine. Niemniej jednak, duża część osób uważa je za irytujące, tym bardziej, że producent wprowadził je bez żadnej konsultacji czy możliwości wyboru.

Producent popularnych smartfonów zaczął wyświetlać reklamy na ekranie blokady telefonów, oczywiście nie pytając ich właścicieli o zdanie.

Huawei zaczęło wyświetlać reklamy na ekranie blokady swoich smartfonów

Użytkownicy dość szybko znaleźli sposoby, by pozbyć się niechcianych reklam. Po pierwsze, można po prostu skasować tego typu tapety z galerii Magazine i w tym calu wystarczy przeciągnąć palcem w górę z dołu ekranu, kiedy ten jest zablokowany, a następnie przewijać w lewo aż trafimy na obrazy z Booking.com, by je usunąć. Kolejnym sposobem jest zaś całkowite wyłączenie opcji Magazine i wybranie jednego, własnego zdjęcia na tapetę. Co warto podkreślić, Huawei nie jest pierwszym producentem, który stosuje tego typu praktyki i podobnie robi Xiaomi na rynku indyjskim, a zbliżone praktyki stosował też Amazon w urządzeniach z rodziny Kindle. W tym przypadku jednak użytkownicy nigdy nie zostali poinformowani o zmianie, a producent nie wspomniał o niej nawet raz publicznie. Nic więc dziwnego, że właściciele telefonów Huawei wyrażają swoje niezadowolenie, tym bardziej, że reklamy pojawiają się nawet na flagowych modelach, takich jak P30 Pro, za który zapłacić trzeba 1000 EUR.

Nie pomaga tu także fakt, że Huawei nie cieszy się ostatnią najlepszą opinią, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa i prywatności. I po tym, jak administracja Donalda Trumpa uznała tę firmę za potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, a następnie odcięła ją od amerykańskich technologii, umieszczając na czarnej liście handlowej, producent ma duże problemy na rynkach zachodnich. By przetrwać ten kryzys Huawei musi liczyć na dobrą wolę zachodnich konsumentów, a takie praktyki, jak umieszczanie niechcianych reklam w telefonach, na pewno nie poprawią zaufania do firmy. Jak na razie Chińczycy stwierdzili, że badają tę sprawę i odniosą się do niej, jak tylko będą wiedzieć więcej.

Aktualizacja (2019-06-14, 15:32)

Oficjalne stanowisko Huawei: 

Przepraszamy za niedogodności, których mogli doświadczyć nasi użytkownicy. Informujemy, że usunęliśmy już z naszych serwerów obrazy („okładki”) z ekranu blokady, które nie powinny były się wyświetlać.

W przypadku obrazów („okładek”), które zdążyły już się załadować do pamięci telefonu, należy postąpić zgodnie z poniższą instrukcją:

1) Jeśli obraz („okładka”) ponownie pojawi się na ekranie blokady telefonu, przesuń palcem od dolnej krawędzi ekranu w górę, aż pokaże się pasek narzędzi;

2) Kliknij ikonę „Kosz” i wybierz „Usuń” w komunikacie, który się pojawi.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Huawei zaczęło wyświetlać reklamy na ekranie blokady swoich smartfonów

 0