Huawei żąda miliarda dolarów od największego operatora komórkowego USA

Huawei żąda miliarda dolarów od największego operatora komórkowego USA

Huawei wysłało list do Verizon, największego operatora telefonii komórkowej w Stanach Zjednoczonych, domagając się wypłacenia 1 miliarda dolarów, w zamian za dostęp do sieci 4G/5G i innych patentów, które są w posiadaniu Huawei. Według Wall Street Journal, chińska firma domaga się opłat za ponad 200 różnych patentów, których przedmiotem jest podstawowy sprzęt sieciowy, technologia IoT, czy też łączność bezprzewodowa. Przedstawiciele obu firm mają spotkać się w Nowym Jorku, by omówić dalsze działania w związku z żądaniem Huawei. Reuters podaje, że opłata ma dotyczyć dokładnie 230 patentów łamanych obecnie (według Huawei) przez Verizon, nawet pomimo faktu, że operator ten nie korzysta ze sprzętu chińskiego producenta. Patenty odnoszą się do „podstawowego” sprzętu sieciowego, który może obejmować stacje bazowe, trasowanie i kilka technologii, które tworzą szkielet sieci operatorów.

Nie mamy żadnego komentarza w tej sprawie, ponieważ jest to potencjalnie kwestia prawna. Te problemy są większe niż tylko Verizon. Biorąc pod uwagę szerszy kontekst geopolityczny, jakakolwiek kwestia dotycząca Huawei ma wpływ na całą naszą branżę, a także rodzi obawy krajowe i międzynarodowe - powiedział przedstawiciel Verizon.

Prasa wysłała zapytanie do AT&T, T-Mobile i Sprint, czy również otrzymali podobne żądania od Huawei, jednak żadna z firm nie udzieliła odpowiedzi. T-Mobile również korzysta ze sprzętu Huawei, jednak operator twierdzi że nie jest on kluczowy dla ich sieci. Problemem są w szczególności obszary wiejskie, którym trudno znaleźć alternatywę dla niedrogiego i sprawnego sprzętu Huawei. Chińczycy domagają się miliarda dolarów za prawa do swojej własności intelektualnej, nie jest jednak jasne, czy chodzi o licencje na obecne patenty, czy ma być to jakaś forma wyrównania za utracone opłaty licencyjne, w przypadku gdy Verizon i inni amerykańscy operatorzy korzystali z technologii Huawei.

Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że Verizon ma zakaz korzystania ze sprzętu Huawei w związku z wojną handlową pomiędzy Chinami a USA, to nie jest możliwe całkowite zrezygnowanie z własności intelektualnej w sieci operatora, zwłaszcza, że Chińczycy mocno wyprzedzają konkurencję w wyścigu o 5G. Jeśli cała sprawa ma związek z powstającymi sieciami 5G, może to skomplikować wdrożenie w USA, co może być kolejną kartą przetargową dla Huawei i Chin w dążeniu do rozstrzygnięcia sporu handlowego z USA.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Huawei żąda miliarda dolarów od największego operatora komórkowego USA

 0