Huawei zapowiada system operacyjny HarmonyOS 2.0 dla smartfonów. Debiut w przyszłym roku

Huawei zapowiada system operacyjny HarmonyOS 2.0 dla smartfonów. Debiut w przyszłym roku

Przed rokiem Huawei zapowiedziało własny system operacyjny HarmonyOS, który ma być kolejnym krokiem firmy w kierunku uniezależnienia się od zewnętrznych podmiotów. Huawei dawało nam do zrozumienia, że OS powstał głównie przez handlowy konflikt Stanów Zjednoczonych z Chinami i z perspektywy czasu wygląda na to, iż przedsiębiorstwo miało nosa i dobrze zrobiło, rozwijając własny system. Od początku podejrzewano, że OS ten tworzony jest z myślą o smartfonach, które stanowią główne źródła przychodów chińskiego giganta. W pierwszej kolejności HarmonyOS trafiło jednak do telewizorów, ale te miały jedynie przetrzeć szlaki, gdyż Huawei zapowiedziało właśnie, kiedy doczekamy się debiutu tego systemu operacyjnego w smartfonach. W trakcie corocznej konferencji deweloperskiej dyrektor generalny firmy, Richard Yu, ujawnił HarmonyOS 2.0.

Huawei zapowiedziało, kiedy doczekamy się debiutu systemu operacyjnego HarmonyOS 2.0 w smartfonach.

Nowa wersja systemu Huawei posiada od podstaw wbudowaną funkcjonalność cross-platformową, dzięki czemu zapewni wsparcie nie tylko telewizorom typu smart, ale także smartwatchom, samochodowym wyświetlaczom oraz oczywiście smartfonom. Yu wspomniał, że pierwsze smartfony działające pod kontrolą autorskiego systemu operacyjnego Huawei pojawią się na rynku w przyszłym roku, ale nie podał w tym temacie żadnych szczegółów i nie wiemy, czy producent zdecyduje się zaryzykować i wypuści flagowce z HarmonyOS 2.0 na pokładzie, czy najpierw przeprowadzi testy na jakichś modelach z niższej półki. Co więcej, wydaje się, że początkowo telefony z tym OS trafią jedynie do Chin. HarmonyOS 2.0 SDK dla smart TV, zegarków i samochodów zostało udostępnione już dziś, a wersja dla smartfonów zadebiutuje w grudniu.

Huawei dodatkowo ujawniło projekt OpenHarmony, który ma charakter open-source i ma być dla HarmonyOS tym samym, czym AOSP (Android Open Source Project) dla Androida. Zostanie on otwarty dla deweloperów wkrótce i wspierać ma urządzenia posiadające nawet tylko 128 KB pamięci RAM. HarmonyOS mocno stawia na funkcjonalność z wykorzystaniem wielu ekranów z możliwością nieprzerwanej kontynuacji i adaptacyjnymi elementami UX, co pozwala na wykorzystanie na przeróżnych wyświetlaczach. Producent zapowiada także poprawę w zakresie bezpieczeństwa, inteligentnego rozpoznawania głosu i szybkości transferów między urządzeniami. Firma nie omieszkała się też pochwalić HMS Core 5.0, które przynosi 12000 API w ramach 7 kategorii usług. Co więcej, ekosystem HMS posiada już 96000 aplikacji i wspierany jest przez 1,8 mln urządzeń.        

Pokaż / Dodaj komentarze do: Huawei zapowiada system operacyjny HarmonyOS 2.0 dla smartfonów. Debiut w przyszłym roku

 0