Hygon Dhyana - kopia AMD Epyc tworzona przez chińskiego producenta

Hygon Dhyana - kopia AMD Epyc tworzona przez chińskiego producenta

Jak się okazuje obywatele Chin pragną mieć procesory stanowiące praktyczną kalkę mocniejszych układów AMD Epyc, wydanych pod nazwą Hygon Dhyana. Oczywiście AMD planuje podpiąć się pod ewentualny sukces tych produktów. 

Bez wątpienia najnowsze układy AMD pozwoliły firmie nawiązać realną walkę z odwiecznym rywalem Intelem. Jednak jak się okazuje rozwiązania autorów m.in. serii Ryzen opracował też pewien chiński producent. Zapytacie, jakim cudem? Jeśli chcemy odpowiedzieć na to pytanie musimy cofnąć się mniej więcej dwa lata wstecz do okresu, w którym AMD wraz z trzema tamtejszymi podmiotami stworzyli joint venture Tianjin Haiguang Advanced Technology Investment Co. Ltd. (THATIC). Amerykanie postanowili oczywiście udzielić odpowiedniego pozwolenia na tworzenie układów opartych na X86 i SoC, w zamian za potencjalną część zysków z późniejszej sprzedaży. Choć korporacja przyniosła więcej strat niż pożytku wydaje się, że za sprawą wprowadzenia do masowej produkcji nowych rozwiązań sytuacja się odwróci.

Chińska firma na bazie układów AMD pragnie projektować oryginalne odpowiedniki przeznaczone na tamtejszy rynek. Oczywiście odbywa się to za zgodą amerykańskiego producenta.

Hygon Dhyana - kopia AMD Epyc tworzona przez chińskiego producenta

W celu obejścia stosownych umów obejmujących wspomniane CPU, THATIC wchłonęło dwie firmy - Hygon oraz HMC. I właśnie w pierwszej z nich większościowy pakiet udziałów posiada AMD. Hygon zajmuje się projektowaniem, a także późniejszym tworzeniem procesorów x86, które sprzedaje spółce HMC. Ta ostatnia nakazuje ponadto stworzenie układów zewnętrznej chińskiej korporacji. Powstały w ten oto sposób produkt trafia ponownie do Hygon, parającego się dystrybucją ostatecznych rozwiązań. Efekt jest taki, że Hygon obmyśla procesory Dhyana będących kalką AMD Epyc. Jednak zainteresowani zawarli porozumienie, na mocy którego układy mogą być sprzedawanie tylko na terenie Chin. Plan godny pogratulowania, albowiem tamtejsze korporacje bądź instytucje omijając zakaz nałożony przez rząd Stanów Zjednoczonych na kupno Xeonów, wyposażą swe komputery w równie potężne jednostki.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Hygon Dhyana - kopia AMD Epyc tworzona przez chińskiego producenta

 0