Hyundai Elevate - samochód, który potrafi chodzić i wspinać się

Hyundai Elevate - samochód, który potrafi chodzić i wspinać się

Targi CES to nie tylko komputery. Jest to miejsce pokazów różnorakiej elektroniki użytkowej, wśród której oczywiście bardzo dużo podzespołów PC, ale pokazy dotyczą również innych gałęzi przemysłu jak audio, TV, gadżety domowe i wiele innych. Inne targi koncentrują się na pojazdach, gdzie przestawianych jest dużo premier z branży samochodowej, jednak część z nowości wciąż prezentowanych jest również na CES. Pokazu swojego nowego pojazdu dokonał właśnie tam koreański producent Hyundai, który zaprezentował 4 kołowy pojazd, który prócz typowego dla samochodów toczenia się, potrafi również chodzić oraz wspinać się, jeśli jest to wymagane przez ukształtowanie terenu, w którym się porusza.

Hyundai zaprezentowało nietypową, ale bardzo ciekawą wizję pojazdów przyszłości.

Zdjęcia i film najlepiej zaprezentują działanie pojazdu Hyundai Elevate. Sam producent opisuje nowość jako pojazd, który potrafi chodzić "w stylu poruszania się ssaków oraz gadów, a ruch ten może być wielokierunkowy. Elevate został stworzony dzięki kombinacji najnowszej technologii pojazdów elektrycznych oraz potędze robotyki. "Elevate posiada zdolność zabrania ludzi tam gdzie żaden samochód wcześniej nie dotarł i zmieni nasze wyobrażenie wolności jaką dają pojazdy" - powiedział David Byron, projektant z firmy Sundberg-Ferar, która przez ostanie 3 lata pracowała z Hyundai Cradle na tym projektem. Byron rzucając nieco pomysłów na możliwe wykorzystanie Elevate stwierdził, że wystarczy "wyobrazić sobie samochód, który wypadł w rów zaledwie kilka metrów od autostrady, a który potrafi chodzić albo wspinać się w trudnym terenie, powracający na drogę potencjalnie ratując rannych pasażerów - to jest przyszłość pojazdów".

Hyundai twierdzi, że pojazd Elevate może poruszać się z prędkością nie mniejszą, niż większość typowych samochodów. Kiedy jest to konieczne, może za to się wspiąć na ścianę o wysokości 1,5 metra, przejść nad dziurą o szerokości 1,5 metra oraz osiągnąć 4,5 metra szerokości pomiędzy kołami. Co więcej, wszyscy pasażerowie przebywający w kabinie pozostaną w całkowitym poziomie podczas tych nietypowych jak na samochód działań. Poruszając się na "nogach" Elevate może osiągnąć prędkość około 5 km/h. Dla osiągnięcia skomplikowanych manewrów, nogi pojazdu mogą poruszać się w promieniu 1,5 metra, aby pokonywać wszelkie nierówności terenu bez zmniejszania komfortu pasażerów.

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Hyundai Elevate - samochód, który potrafi chodzić i wspinać się

 0