IBM kupuje Red Hat za 34 miliardy dolarów

IBM kupuje Red Hat za 34 miliardy dolarów

W miniony weekend IBM ogłosiło o swoich zamiarach przejęcia Red Hat i osiągnięciu porozumienia przez obie strony. Przy braku przeszkód prawnych, przejęcie zakończy się w drugiej połowie 2019 roku. IBM dokonuje zakupu po dość wysokiej cenie płacąc za udział Red Hat 190 dolarów USD w gotówce, a całość transakcji ma opiewać na 34 miliardy dolarów. Udziały Red Hat na piątkowym zamknięciu były warte 116,68 dolarów, nie ulega więc wątpliwości, że udziałowcy rozpoczęli weekend z uśmiechem na ustach. To jest największa transakcja w całej historii IBM i trzecia największa w historii amerykańskich firm technologicznych. "Pozyskanie Red Hat zmieni całkowicie rozkład sił. To zmienia wszystko na rynku chmur" - powiedział Ginni Rometty, prezes i CEO IBM - "IBM stanie się dostawcą numer 1 w zakresie chmur hybrydowych, oferując firmom jedyne otwarte rozwiązanie w chmurze, które umożliwi pełne wykorzystanie chmury w ich biznesie".

Dzięki przejęciu Red Hat, IBM chce stać się liderem na rynku chmur hybrydowych

Jim Whitehurst, obecny CEO Red Hart dołączy do IBM jako jeden ze starszych dyrektorów. Whitehurst wystosował własne oświadczenie dotyczące transakcji, twierdząc, że jako część IBM Red Hat zyska dzięki większej skali, zasobom i możliwościom szybszego wpływania na open source. IBM i Red Hat mają wspólną historię, a ich okres ich współpracy to ponad 20 lat. Red Hat w chwili obecnej jest partnerem konkurencyjnych dla IBM rozwiązań Amazon Web Services, Microsoft Azure, Google Cloud, Alibaba i wiele innych. Warto jednak zauważyć, że nie oznacza to końca współpracy, gdyż IBM chce być dostawcą wielu rozwiązań i wspierać wolne oprogramowanie niezależnie od miejsca jego działania. 

Celem IBM i Red Hat jest zajęcie pozycji lidera w pomocy korporacjom przy przejściu na chmury obliczeniowe, bez konieczności blokowania swojej przyszłości wyborem technologii od jednego giganta internetowego. Jest to trzecia największa w historii transakcja przeprowadzona przez amerykańską firmę z branży, którą wyprzedziło jedynie połączenie firm Dell i EMC w 2016 roku (67 miliardów dolarów) oraz przejęcie SDL przez JDS Uniphase w 2010 roku (41 miliardów dolarów). W tym roku pod względem wartości transakcji królują te związane z oprogramowaniem open-source. Wcześniej w tym roku Microsoft kupił GiHub za 7,5 miliarda dolarów, a Salesforce pozyskał za 6,5 miliarda dolarów MuleSoft. 

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: IBM kupuje Red Hat za 34 miliardy dolarów

 0