IBM masowo zwalnia w Europie. Cięcia mają objąć też Polskę

IBM masowo zwalnia w Europie. Cięcia mają objąć też Polskę

Jak podaje serwis Bloomberg, IBM (International Business Machines Corp.) dokona masowych zwolnień w Europie. Firma chce rozstać się z 10 tysiącami pracowników po to, by zoptymalizować koszty. Jest to znacząca redukcja etatów wynosząca 20 procent, która najbardziej dotknie Wielką Brytanię oraz Niemcy, aczkolwiek cięcia planowane również we Włoszech, Belgii, Słowacji czy Polsce. Początkowe informacje o planach przedsiębiorstwa pojawiły się na początku bieżącego miesiąca w trakcie spotkania z europejskimi przedstawicielami pracowników, jednak same rozmowy były niejawne. Rzecznika IBM nie chciała jednoznacznie potwierdzić fali zwolnień zaznaczając, że wszelkie decyzje kadrowe są podejmowane tak, aby zagwarantować możliwie najlepsze wsparcie dla klientów. Dodała też, że producent kontynuuje inwestycję w szkolenia oraz rozwój zatrudnionego personelu.

W wyniku zwolnień z IMB pożegna się 10 tysięcy pracowników.

IBM masowo zwalnia w Europie. Cięcia mają objąć też Polskę

Należy zaznaczyć, że IBM zwolnił już część pracowników w Stanach Zjednoczonych. Sama redukcja etatów pozwoli nie tylko obniżyć koszty włożone w wolno rozwijającą się jednostkę usług IT dla biznesu, ale także przygotować firmę do podziału. Według planów korporacja zamierza skupić się na kolejnych obszarach działalności, do których zaliczają się hybrid-cloud computing oraz sztuczna inteligencja, w efekcie wydzielony zostanie dział Managed Infrastructure Services. Dokłada on do budżetu 19 mld dolarów co daje 2/3 z 28 miliardów dolarów rocznych przychodów IBM płynących ze sprzedaży usług. Proces podziału nastąpi maksymalnie do końca 2021 roku, z kolei nowy podmiot zatrudni 90 tysięcy ludzi. Przekształcenie nie będzie miało wpływu na dotychczasowe kontakty biznesowe firmy.

W połowie 2020 roku zmiany dokonano na kluczowym stanowisku w IBM. Z funkcją CEO pożegnała się wówczas Ginni Rometty wieloletnia pracowniczka producenta, która jest jedną z najbardziej cenionych kobiet w branży technologicznej. 62-letnia Rometty stanowisko zajmowała od 2012 roku i przez miniony czas starała się doprowadzić do poprawy sytuacji finansowej IBM przechodząc na segmenty działalności opartej na chmurze, sztucznej inteligencji oraz analizie danych. Ogłoszenie odejścia Ginni Rometty zbiegło się w czasie z opublikowanymi przez IBM wynikami finansowymi. Obecnie dyrektorem generalnym IBM jest Arvind Krishna.

Pokaż / Dodaj komentarze do: IBM masowo zwalnia w Europie. Cięcia mają objąć też Polskę

 0