IBM ogłasza, że stworzył pierwszy na świecie układ w technologii 2nm

IBM ogłasza, że stworzył pierwszy na świecie układ w technologii 2nm

Firma IBM ogłosiła dziś nowy przełom, przedstawiając pierwszy na świecie chip wykorzystujący technologię procesorową 2nm. Nowy projekt 2 nm ma przynieść kilka ulepszeń, w tym duże skoki w wydajności i efektywności elektrycznej. Czip IBM 2nm z technologią nanopłytek może pomieścić do 50 miliardów tranzystorów i przewiduje się, że osiągnie 45% wyższą wydajność i 75% mniejsze zużycie energii niż dzisiejsze chipy 7nm.  Wcześniej IBM opracował pierwsze na świecie technologie procesowe 7 nm i 5 nm. Ten trend jest kontynuowany dzięki ogłoszonej technologii 2 nm.

Firma twierdzi, że procesory 2 nm mogą zużywać o 75 procent mniej energii niż procesory oparte na technologii 7 nm przy tej samej wydajności.

Mówiąc o najnowszym przełomie, wiceprezes i dyrektor IBM ds. badań, Dario Gil, powiedział: "Innowacja IBM odzwierciedlona w nowym chipie 2 nm ma zasadnicze znaczenie dla całej branży półprzewodników i IT. Jest to produkt podejścia IBM do podejmowania trudnych wyzwań technologicznych i pokazanie, jak przełomowe rezultaty mogą wynikać ze stałych inwestycji i podejścia ekosystemu badawczo-rozwojowego opartego na współpracy". Nie jest jasne, kiedy procesory 2 nm pojawią się w urządzeniach konsumenckich, ale ogłoszenie chipów 2 nm i budowanie ich na dużą skalę to zupełnie różne wyzwania. IBM planuje wypuścić w tym roku pierwsze komercyjne procesory 7 nm w swoich serwerach Power Systems, a procesory 2 nm są prawdopodobnie co najmniej kilka lat od pojawienia się w laptopach i telefonach.

IBM nakreślił cztery obszary, w których 2-nanometrowe chipy mogą przynieść znaczne korzyści:

  • Czterokrotnie zwiększa żywotność baterii telefonu komórkowego, wymagając od użytkowników ładowania urządzeń tylko co cztery dni.
  • Zmniejszenie śladu węglowego centrów danych, które odpowiadają za jeden procent globalnego zużycia energii. Zmiana wszystkich ich serwerów na procesory oparte na 2 nm może potencjalnie znacznie zmniejszyć tę liczbę.
  • Radykalne przyspieszenie funkcji laptopa, począwszy od szybszego przetwarzania w aplikacjach, przez łatwiejszą pomoc w tłumaczeniu językowym, aż po szybszy dostęp do internetu.
  • Przyczynianie się do szybszego wykrywania obiektów i czasu reakcji w pojazdach autonomicznych, takich jak samochody autonomiczne.

 

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: IBM ogłasza, że stworzył pierwszy na świecie układ w technologii 2nm

 0