IBM opracował nową platformę do absolutnego szyfrowania danych

IBM opracował nową platformę do absolutnego szyfrowania danych

Nastały ciężkie czasy dla firm, które muszą dokładać wszelkich starań, aby zapewnić ich danym oraz dokumentom bezpieczeństwo. Dobrą alternatywą wydawało się być szyfrowanie, ale miało ono swoje ograniczenia, których teraz firma IBM pragnie całkowicie się wyzbyć.

Koncern IBM właśnie stworzył nowy rodzaj komputera typu mainframe z serii Z, który posiada 18 razy większą moc obliczeniową niż poprzedni model. Według amerykańskiej firmy umożliwia mu to zaszyfrowanie absolutnie każdego kawałka informacji, w przeciwieństwie do dotychczasowych rozwiązań bazujących na konwencjonalnych algorytmach opartych o architekturę x86. Nowa platforma Z posiada także mechanizm, który automatycznie niszczy klucze deszyfrujące w momencie, gdy wykryje zewnętrzną ingerencję, a także szybko szyfruje interfejsy programujące, łączące ze sobą aplikacje i usługi.

Nowe rozwiązanie IBM na papierze niewątpliwie budzi podziw, ale mimo wszystko nie uchroni danych przed kradzieżą - nawet jeśli będą one teoretycznie nie do odczytania…

Dzięki nowym metodom opracowanym przez IBM automatycznie szyfrowane są absolutnie wszystkie dane, niezależnie, czy są w danym momencie przetwarzane przy dokonywaniu transakcji w sklepie internetowym, czy są to informacje przechowywane w bazach danych. IBM Z posiada astronomiczną ilość pamięci operacyjnej - 32 TB oraz trzykrotnie szybszą prędkość odczytu i zapisu, a także legitymuje się znacznie mniejszymi opóźnieniami w komunikacji z sieciami pamięci masowej w porównaniu z poprzednimi mainframe'ami. Oczywiście poprawa ogólnego poziomu bezpieczeństwa usług sieciowych w dużej mierze polegałaby na modernizacji infrastruktury. IBM to duży gracz - za bezpieczeństwo 87% ogółu transakcji kartami kredytowi online odpowiadają systemy tejże firmy, lecz realistycznie rzecz biorąc, proces migracji zająłby lata.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: IBM opracował nową platformę do absolutnego szyfrowania danych

 0