Ile czasu spędzamy w sieci? Nowe badanie pokazuje niepokojący trend

Ile czasu spędzamy w sieci? Nowe badanie pokazuje niepokojący trend

W dzisiejszym świecie coraz więcej ludzi nie wyobraża sobie funkcjonowania bez internetu. Niekiedy sytuacja potrafi wymknąć się spod kontroli, a całość zamienia się w zwykłe uzależnienie. Najnowszy raport Digital 2019 z Hootsuite oraz We Are Social ujawnia, że średnio dziennie spędzamy 6 godzin i 42 minuty w sieci, z czego połowa tego czasu obejmuje także urządzenia mobilne. Teoretycznie wspomniana liczba może nie być zadziwiająca, ale gdy przeliczymy to na całe dwanaście miesięcy, to daje 100 dni, kiedy jesteśmy online. Co ciekawe, jednocześnie odnotowano spadek, jeśli chodzi o godziny spędzane w sieci względem poprzedniego roku, ale jak zaznaczają autorzy raportu, nie wynika to z faktu, że nagle zaczęliśmy kontrolować czas poświęcany na internet, ale dlatego, że przybyło wielu nowych użytkowników sieci niepochłoniętych jeszcze wirtualnym życiem.

Raport Digital 2019 z Hootsuite oraz We Are Social pokazuje jak dużo dziennego czasu poświęcamy na surfowanie po sieci i niestety nie są to optymistyczne statystyki.

Ile czasu spędzamy w sieci? Nowe badanie pokazuje niepokojący trend

Ile czasu spędzamy w sieci? Nowe badanie pokazuje niepokojący trend

A jak sytuacja wygląda w poszczególnych krajach? Otóż pierwsze lokaty zajmują państwa, których obywateli raczej nie podejrzewaliśmy o poważne uzależnienie, a są to Filipiny, Brazylia, Tajlandia, Argentyna czy Meksyk. Mieszkańcy pierwszego kraju przesiadują w sieci aż po 10 godzin, z kolei Brazylijczycy poświęcają na internet 9 godzin i 20 minut. O dziwo najmniej życia w sieci tracą Japończycy, bo tylko 3 godziny i 45 minut dziennie. No dobrze, ale jak w tym zestawieniu wypadają Polacy? Plasujemy się w połowie stawki gdzieś pomiędzy Włochami oraz Szwecją, zaś nasze dzienne zapotrzebowanie na internet wynosi 6 godzin i 2 minuty, czyli w porównaniu do innych nie jest to szczególnie oszałamiający rezultat. Chociaż te statystyki można interpretować także jako pozytywny rozwój technologii, to niestety według autorów pokazują one też panujący trend uzależnienia.

Ile czasu spędzamy w sieci? Nowe badanie pokazuje niepokojący trend

Przykładowo badanie przeprowadzone w 2018 roku na chińskich nastolatkach wykazało, iż 26% z nich nie może wyobrazić sobie życia bez dostępu do internetu. I chociaż Polacy wbrew oczekiwaniom nie wypadają tak tragicznie, biorąc pod uwagę osiągnięcia innych krajów, to niestety wszystko wskazuje na to, że również w naszym przypadku ów trend będzie się jeszcze bardziej pogłębiał. Ponadto sytuacji nie pomaga także kwestia cyfryzacji najważniejszych aspektów naszego życia - przykładowo jesteśmy zachęcani do opłacania wielu usług czy rozliczania się z urzędami elektronicznie.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ile czasu spędzamy w sieci? Nowe badanie pokazuje niepokojący trend

 0