Ile zwrócono egzemplarzy Cyberpunk 2077? Nie tak dużo, jak się wszystkim wydaje...

Ile zwrócono egzemplarzy Cyberpunk 2077? Nie tak dużo, jak się wszystkim wydaje...

Jak wszyscy pamiętamy, premiera Cyberpunk 2077 nie przebiegła tak, jakby twórcy sobie tego życzyli. Zamiast powszechnych zachwytów, internet zdominowały narzekania na liczne błędy oraz żądania zwrotu pieniędzy za zakupiony bubel. Opinie te były tak powszechne, że wydawać się mogło, że każdy większość graczy chce oddać grę do sklepu. Czy faktycznie skala problemu jest aż tak wielka? Odpowiedź możemy uzyskać w rocznym sprawozdaniu finansowym CD Projekt RED, który wreszcie daje nam konkretne wyobrażenie o wielkości zwrotów za Cyberpunk 2077. Problemy z grą na PlayStation 4 i Xbox One doprowadziły Sony do tymczasowego usunięcia gry z PlayStation Store, podczas gdy Sony, Microsoft i CD Projekt RED rozszerzyły swoje zasady zwrotów, aby niezadowoleni klienci mogli odzyskać pieniądze.

Po ilości niezadowolonych komentarzy na forach i niezwykłej popularności programu zwrotu pieniędzy, możnaby sądzić, że Cyberpunk 2077 zwróciła ogromna ilość graczy. I tak jest, jednak porównując do ogółu sprzedaży, liczba ta już nie jest imponująca.

Jak się jednak okazuje, zwroty za Cyberpunk 2077, które wykonano przed końcem 2020 roku, to "tylko" około 215 tys. sztuk. Zwroty środków za Cyberpunk 2077, które przeszły przez różnych sprzedawców cyfrowych i fizycznych w 2020 roku, wyniosły 40,465 milionów złotych. Sam CD Projekt RED zarejestrował 8,459 mln zł, na własny program zwrotów pieniędzy. Jeśli przyjmiemy pełną cenę sprzedaży za grę Cyberpunk 2077 (w zeszłym roku nie było raczej przecen i promocji), to kwota 48,94 mln PLN daje nam około 215,6 tys. zwróconych egzemplarzy. 

Jeśli chodzi o zwrot pieniędzy za Cyberpunk 2077 w 2021 roku, to CD Projekt RED szacuje 145,613 mln zł ujemnych korekt w 2021 r., co powinno być połączeniem zwrotów kosztów i prognozowanej utraconej sprzedaży z wycofania gry z PSN, także w tym przypadku nie można w przybliżeniu wyliczyć ilości anulowanych zamówień. Szacunek ten został oparty na informacjach uzyskanych od dystrybutorów dotyczących sprzedaży do sieci dystrybucji detalicznej, sprzedaży detalicznej do klientów końcowych, liczby egzemplarzy obecnych w różnych kanałach dystrybucji i hurtowniach, a także profesjonalnej ocenie dystrybutorów dotyczącej spodziewanej sprzedaży w 2021 roku. Podczas wczorajszej telekonferencji współzałożyciel Adam Kiciński przyznał, że sytuacja "zdecydowanie wpłynęła" na sprzedaż w pierwszym kwartale 2021 roku. Mimo to gra pozostaje ogromnym sukcesem. Sprzedaż do końca 2020 roku osiągnęła 13,7 miliona sztuk, także 215,6 tys. zwróconych egzemplarzy nie wydaje się ogromną ilością.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ile zwrócono egzemplarzy Cyberpunk 2077? Nie tak dużo, jak się wszystkim wydaje...

 0