Indie stworzyły swój pierwszy własny mikroprocesor

Indie stworzyły swój pierwszy własny mikroprocesor

Naukowcy z indyjskiego instytutu Indian Institute of Technology-Madras (IITM) zaprojektowali i wyprodukowali pierwszy całkowicie indyjski mikroprocesor. Układ o nazwie Shakti ma być wykorzystywany m.in. w urządzeniach mobilnych. Według twórców z IITM mikroprocesor Shakti może być wykorzystywany w niskiej mocy systemach bezprzewodowych i sieciowych, stwarzając możliwość ograniczenia konieczności wykorzystywania importowanych mikroprocesorów w komunikacji i sektorze obronnym. Układ ten może być wykorzystywany w dowolnych zastsowaniach równorzędnie z innymi mikroprocesorami, jako że całkowicie spełnia on międzynarodowe standardy. Rodzina procesorów Shakti została wyprodukowana w Semi-Conductor Laboratory (SCL), Indian Space Research Organizations (ISRO) w Chandigarh, sprawiając że jest to pierwszy mikroprocesor RISC V stworzony w całości w Indiach - podkreśla IITM.

Indie stworzyły swoją własną rodzinę procesorów, a najmocniejsza wersja ma konkurować z Cortex-A35, Cortex-A55 oraz Intel Atom

Kluczowym aspektem dla Indii jest całkowicie wewnętrzny projekt, co w połączeniu z rodzimą produkcją redukuje ryzyko umieszczenia w układzie "tylnej furtki" oraz infekcji systemu. Cały projekt planuje zwiększenie swojego znaczenia, kiedy systemy oparte o procesory Shakti zostaną zaadoptowane przez strategiczne sektory jak obronny, nuklearny, energetyczny oraz przez rządowe agencje i wydziały. "Wraz z powstaniem Digital India, powstały aplikacje wymagające procesorów z konfigurowalnymi rdzeniami. Fabryka w SCL Chandigarh jest kluczowa, by móc uzyskiwać te rdzenie w naszym kraju" - powiedział prof. Kamakoti Veezhinathan, główny naukowiec z wydziału nauk komputerowych i inżynierii w IITM. Procesory Shakti będą wielordzeniowe z taktowaniem od 200 MHZ do 2,5 GHz zależnie od wersji. Produkowane w procesie 22nm FinFET i taktowane zegarem 400 MHz Shakti oferują wydajność na poziomie 1.67 DMIPS/MHz.

Według naukowców  procesory Shakti mają oferować prędkości zapewniające odpowiednią wydajność w aplikacjach dla użytkownika końcowego w szerokim spektrum urządzeń elektronicznych. W czerwcu tego roku wyprodukowano pierwszą partię 300 chipów o nazwie RISECREEK, które były częścią projektu Shakti. Procesory te powstały w fabryce Intela w Oregonie w USA. Układy te z powodzeniem działały z systemami Linux, a testy rozpoczęto początkowo z wariantem przeznaczonym dla IoT taktowanym na poziomie 300-400 MHz i wymagającym napięcia na poziomie 0,75 V. Teraz produkcję przeniesiono do Indii, gdzie Shakti będą produkowane w masowej skali. O ile Shakti raczej nie mają szans na skuteczne konkurowanie z największymi graczami na naszym rynku, to jeśli cena będzie dostatecznie niska, to być może dotrą do nas jako elementy urządzeń chińskich producentów. Inaczej sprawa przedstawia się w Indiach i krajach Azjatyckich, gdzie Shakti może odnieść niemały sukces.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Indie stworzyły swój pierwszy własny mikroprocesor

 0