Indie wprowadzają własnego Androida. System BharOS ma walczyć z monopolem Google w kraju

Indie wprowadzają własnego Androida. System BharOS ma walczyć z monopolem Google w kraju

Indie to jeden z największych rynków urządzeń mobilnych na świecie, co nie uszło uwadze urzędników. W trosce o swoich obywateli zaplanowali stworzenie bezpiecznego indyjskiego mobilnego systemu operacyjnego, który dostarczy użytkownikom możliwość wyboru i pozwoli konkurować o dominację na rynku indyjskim z Androidem”. Jest to efekt m.in. odrzucenia wniosku Google o zablokowanie orzeczenia Indyjskiej Komisji ds. Konkurencji (CCI).

Indyjska Komisja ds. Konkurencji (CCI) oskarżyła giganta o wymuszanie na producentach do preinstalowania aplikacji Google, takich jak Chrome, wyszukiwarka Google i YouTube, jeśli chcą otrzymać licencję na wykorzystywanie Google Mobile Services (GMS). Google otrzymało nakaz zniesienia takich ograniczeń wobec producentów telefonów, którzy chcą licencjonować wersję Androida GMS. Telefony z Androidem mają aż 97% udziału w indyjskim rynku smartfonów.

W Indiach system Android zainstalowany jest na aż 97% telefonów, dając Google pozycję do dyktowania warunków. Rząd Indii postanowił z tym walczyć, wydając konkurencyjny system BharOS.

Minister edukacji oraz minister rozwoju umiejętności i przedsiębiorczości Dharmendra Pradhan zademonstrował we wtorek w swoim miejscu pracy nowy mobilny system operacyjny opracowany w Indiach. Oprogramowanie o nazwie BharOS zostało ogłoszone w zeszłym tygodniu przez Indian Institute of Technology (IIT). System operacyjny jest dostarczany bez wstępnie załadowanych aplikacji i nie udostępnia żadnych danych użytkownika. Z systemem operacyjnym współpracują tylko prywatne sklepy z aplikacjami. Pradhan pochwalił potencjał monopolistyczny systemu operacyjnego, podczas gdy inni mówcy podczas premiery sugerowali, że może on być idealny do użytku przez rząd Indii, ponieważ oferuje szerokie możliwości dostosowywania do użytkownika.  BharOS jest oparty na jądrze Linuksa, ale poza tym ujawniono niewiele szczegółów. Witryna JANDKOPS stwierdza, że ​​system operacyjny jest „obecnie dostarczany organizacjom, które mają rygorystyczne wymagania dotyczące bezpieczeństwa i prywatności” – co zdecydowanie sugeruje, że BharOS jest już w użyciu.

Urzędnicy podczas wydarzenia okrzyknęli system operacyjny jako wkład w dążenie Indii do samowystarczalności AtmaNirbhar Bharat, dodając, że naród musi również rozwijać półprzewodniki, produkcję elektroniki i inne dziedziny, jeśli ma zapewnić mobilny ekosystem domowej roboty. Wspomnieli również o potrzebie zainspirowania programistów BharOS, zanim powtórzyli, że Indie będą nadal pracować nad niezależnością techniczną.

Prof. V. Kamakoti, dyrektor IIT Madras, powiedział: „Usługa BharOS to mobilny system operacyjny zbudowany na fundamencie zaufania, z naciskiem na zapewnienie użytkownikom większej swobody, kontroli i elastyczności w wyborze i używaniu tylko tych aplikacji, które pasują ich potrzeb. Ten innowacyjny system obiecuje zrewolucjonizować sposób, w jaki użytkownicy myślą o bezpieczeństwie i prywatności na swoich urządzeniach mobilnych”.

Kamakoti dodał: „IIT Madras z niecierpliwością czeka na bliską współpracę z wieloma innymi firmami prywatnymi, agencjami rządowymi, agencjami strategicznymi i dostawcami usług telekomunikacyjnych w celu zwiększenia wykorzystania i adopcji BharOS w naszym kraju”. Należy jednak zauważyć, że BharOS można uznać za rozwidloną wersję Androida, co oznacza, że ​​kopiuje kod open source używany przez Androida. Właśnie tego Amazon użył do stworzenia FireOS dla Fire Phone. Te telefony nie muszą mieć licencji Google Mobile Service (GMS), ale nie oferują żadnych aplikacji Google ani Sklepu Google Play. W praktyce zapewne to samo można osiągnąć wgrywając LineageOS, czy inne forki Androida. Nie wiadomo tylko, jak rząd Indii chce poradzić sobie z innym problemem, a mianowicie coraz częstszą blokadą bootloadera w telefonach, która albo uniemożliwia całkowicie podmiany oprogramowania (choćby u Huawei), czy utratę gwarancji, gdy bootloader uda się odblokować.

Zwiększone bezpieczeństwo BharOS może wynikać z faktu, że zezwala on tylko na prywatne sklepy z aplikacjami, co może utrudniać ładowanie aplikacji zainfekowanych złośliwym kodem. HarmonyOS 3.0 firmy Huawei, najnowsza wersja systemu operacyjnego chińskiego producenta, usunęła kod open source Androida, próbując zerwać więzi z Androidem. BharOS może to zrobić w przyszłości, chociaż może to potrwać jeszcze kilka lat.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Indie wprowadzają własnego Androida. System BharOS ma walczyć z monopolem Google w kraju

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł